Nowy numer 13/2024 Archiwum

Co zmieniło orędzie polskich biskupów? Panel i wystawa w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Mija 55 lat od wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich. Z tej okazji Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało debatę i wystawę.

List biskupów polskich do niemieckich z 18 listopada 1965 r. został przygotowany w związku z obchodami Millenium Chrztu Polski i był przełomem w relacjach Polaków z Niemcami. Wyciągając rękę na pojednanie w trudnych powojennych latach, polscy biskupi napisali wówczas: "udzielamy przebaczenia i prosimy o nie". Słowa te odbiły się głośnym echem nie tylko w Polsce, gdzie zostały krytycznie ocenione przez komunistyczne władze, ale także w świecie, gdzie przyjęto je w kategorii niezwykle wymownego chrześcijańskiego znaku.

W związku z rocznicą wystosowania listu Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na panel dyskusyjny "55. rocznica orędzia biskupów polskich do niemieckich". Debata, w której wezmą udział goście z Niemiec i z Polski, odbędzie się 20 listopada o godz. 12. Transmisję z niej będzie można śledzić: na stronie muzeum na Facebooku oraz na kanale YouTube.

W debacie przygotowanej głos zabiorą:

  • dr Manfred Deselaers - niemiecki ksiądz katolicki, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu,
  • dr Gerhard Gnauck - wieloletni korespondent warszawski opiniotwórczych dzienników niemieckich, najpierw "Die Welt", a obecnie "Frankfurter Allgemeine Zeitung",
  • dr hab. Wojciech Kucharski - zastępca dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji o orędziu biskupów polskich do niemieckich,
  • abp Wiktor Skworc - metropolita katowicki, wcześniej biskup tarnowski, były wieloletni przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Dyskusje poprowadzą: Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Mt 5,14, oraz Grzegorz Polak, zastępca dyrektora.

Debacie będzie towarzyszyć wystawa "Przebaczenie drogą do Wolności", dostępna online od środy 18 listopada. Przypomni ona najważniejsze - i w dużej mierze nieznane - fakty związane z orędziem biskupów polskich do niemieckich. Ekspozycja oddaje hołd "zapomnianemu ojcu Europy", metropolicie wrocławskiemu, kard. Bolesławowi Kominkowi, inicjatorowi i głównemu autorowi orędzia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy