Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bp Janocha w Wielki Piątek: Krzyż jest osią świata i kosmosu

Bp Michał Janocha przewodniczył w archikatedrze warszawskiej Liturgii Męki Pańskiej.

Bp Janocha wskazał, że podczas Liturgii Wielkiego Piątku Kościół modli się m.in. w intencji wyznawców innych Kościołów i religii, za Żydów - aby osiągnęli pełnię zbawienia, za niewierzących, za rządzących państwami oraz za chorych, cierpiących, prześladowanych, umierających.

- Nikt z tej modlitwy płynącej z krzyża nie jest wyłączony - mówił bp Janocha. - Ta modlitwa ukazuje krzyż jako oś świata, axis mundi; jako oś kosmosu, wokół której wszystko się obraca. I chodzi o to, aby poprzez przeżycie tych świąt paschalnych odkrywać, że krzyż jest również osią mojego życia, abym ja sam stawał się człowiekiem paschalnym, człowiekiem, który patrzy na życie przez pryzmat śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - zachęcał duchowny.

Warszawski biskup pomocniczy zwrócił uwagę, że krzyż może być skutkiem grzechów innych ludzi lub własnych, ale może także być to krzyż niezawiniony, dany. - Krzyż pozostaje tajemnicą. Jezus nie tłumaczył cierpienia, ale sam je przyjął - przypomniał.

Bp Janocha wspomniał też o przebywającym w szpitalu kard. Kazimierzu Nyczu, który wczoraj zasłabł podczas Mszy Krzyżma i nie zdążył wygłosić homilii, lecz zdołał jeszcze wypowiedzieć słowa modlitwy kolekty. - Kard. Nycz nie zdążył wczoraj wygłosić przygotowanej homilii. Jego homilią stały się słowa kolekty z Mszy Krzyżma: Boże spraw, abyśmy w świecie byli świadkami odkupienia - mówił biskup.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy