Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Na cześć m. Matyldy Getter

Fundacja "AVE" wydała płytę z oratorium o matce Matyldzie Getter (1870-1968) i innych bohaterskich zakonnicach ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które w czasie II wojny światowej stworzyły sieć pomocy Żydom.

Dwa lata temu, kiedy przypadała 150. rocznica urodzin m. Matyldy, w lutym w kościele św. Stanisława Kostki odbyła się prapremiera oratorium "Sprawiedliwe" na jej cześć.

7 maja Fundacja "AVE" wydała płytę z oratorium. Zapowiada też wycieczki zabytkowym autobusem szlakiem M. Getter oraz nieznanych historii związanych z ratowaniem Żydów.

Bo bohaterska przełożona prowincjalna sióstr franciszkanek Rodziny Maryi z czasów wojny była postacią wyjątkową i godną upamiętnienia. W trudnych wojennych latach otwierała klasztorną furtę przed wszystkimi potrzebującymi, także tymi pochodzenia żydowskiego, których życie było bezpośrednio zagrożone.

W klasztorze przy ul. Hożej 53 ukrywała żydowskie dzieci, przemycone z getta, przyjmowała też dorosłych, każdego traktując jak "Boże błogosławieństwo". Wraz z siostrami z innych domów zgromadzenia oraz dzięki pomocy świeckich zbudowała dla nich sieć miejsc, gdzie znajdowali schronienie. Szacuje się, że w ten sposób w domach zgromadzenia Warszawie, w Międzylesiu, w Aninie, na Białołęce, w Płudach, w Chotomowie, w Markach... i w wielu innych na Mazowszu i w Ukrainie udało się ocalić co najmniej 500 dzieci żydowskich oraz 250 dorosłych Żydów.

Wielu z nich po latach skontaktowało się z siostrami, aby im opowiedzieć swoją historię, podziękować i pozostawić świadectwo o heroicznych franciszkankach. Niektórzy przyjechali podziękować m. Getter osobiście.

"Przekaz m. Matyldy jest ponadczasowy, on nie dotyczy tylko czasów wojny. To przede wszystkim podkreślenie wartości życia - każdego, w każdej sytuacji" - wprowadza w muzyczną opowieść Bartłomiej Włodkowski, prezes warszawskiej Fundacji "AVE".

Z inicjatywy fundacji i sióstr franciszkanek powstało oratorium "Sprawiedliwe", skomponowane przez Jerzego Cembrzyńskiego, znakomitego muzyka, laureata Grammy, związanego z Filharmonią Narodową. Słowa napisała poetka Aldona Kraus. Po prapremierze w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zabrzmiało jeszcze w wielu kościołach Warszawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy