Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wykonali swoją misję i wracają do ojczyzny

12 listopada z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech prezydentów - Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się uroczystości pogrzebowe w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Pomimo znaczącej roli, jaką prezydenci RP na uchodźstwie odegrali w przywróceniu demokracji w Polsce, ich historia jest dzisiaj mało znana. Potwierdzają to badania przeprowadzone w sierpniu. Zaledwie co dziesiąty Polak potrafi poprawnie wskazać, ilu było prezydentów RP na uchodźstwie. Najbardziej rozpoznawalnym prezydentem RP na uchodźstwie jest Ryszard Kaczorowski - nieco ponad 60 proc. poprawnych wskazań. Natomiast tylko 23 proc. respondentów prawidłowo wskazało pierwszego prezydenta RP na uchodźstwie - Władysława Raczkiewicza. Co piąty ankietowany nie zna daty utworzenia Rządu RP na Uchodźstwie, a ponad 70 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, kto był pierwszym premierem RP na uchodźstwie. Badania pokazują, że im młodsi respondenci, tym mniejsza jest wiedza na temat działalności prezydentów RP na uchodźstwie. Jednocześnie z sondażu CBOS z 2018 r. wynika, że dziewięciu na dziesięciu Polaków uważa się za patriotów i tyle samo twierdzi, że wyrazem patriotyzmu jest znajomość historii własnego kraju.

- Polaków łączy duma z historii naszego kraju, tym bardziej historia prezydentów RP na uchodźstwie zasługuje dzisiaj na przypomnienie. Z tego powodu zainicjowaliśmy kampanię edukacyjną pod hasłem: "Misja: Wolna Polska". Chodzi przede wszystkim o podniesienie poziomu wiedzy Polaków na temat historii prezydentów i Rządu RP na Uchodźstwie, najważniejszych postaci i faktów historycznych oraz uświadomienie wagi tej części historii dla utrzymania ciągłości polskiej państwowości i tożsamości narodowej. Ten rozdział naszej historii zdecydowanie zasługuje na mądre, długofalowe działania - mówi Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", która jest organizatorem projektu.

W ramach kampanii "Misja: Wolna Polska" powstała strona internetowa www.misjawolnapolska.pl, na której można zapoznać się z historią prezydentów RP na uchodźstwie, poznać fakty z ich życia i czasów urzędowania. Na stronie znajdują się materiały edukacyjne w formie tekstów, zdjęć i infografik. Jednym z elementów kampanii jest ogólnopolski konkurs edukacyjny dla szkół, a także działania w prasie, internecie, mediach społecznościowych, radiu oraz pociągach PKP. Uroczystą inaugurację projektu sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków prezydentów RP na uchodźstwie stanowić będzie koncert orkiestry Młodzi-Polscy pod batutą Huberta Kowalskiego, który odbędzie się 26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Inicjatywa jest realizowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu "Niepodległa".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy