Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dekada budżetu obywatelskiego. 100 mln znowu do wydania

Przez dziewięć lat mieszkańcy zgłosili blisko 21 tysięcy pomysłów na rozwój Warszawy. Właśnie można planować kolejne.

Kolejna, 10. edycja budżetu obywatelskiego w stolicy wystartowała 1 grudnia w Klubokawiarni Międzypokoleniowej przy ul. Anielewicza, która także powstała jako jeden z projektów zgłoszonych przez mieszkańców w pierwszej edycji budżetu.

- Chciałyśmy, żeby było miejsce na interakcje społeczne, w którym można kupić kawę za 5 zł, a nie za 15, w którym można przeczytać gazetę, jeśli nie ma się jak jej kupić - tłumaczyła autorka projektu Anna Starzewska.

- Pomysł wziął się z naszej potrzeby. Na początku chodziło nam o osoby w naszym wieku, ale do Klubokawiarni Międzypokoleniowej przychodzą także uczniowie, widzowie na wernisaże i gracze na brydża - dodała współautorka pomysłu Barbara Izydorczyk. - Popatrzcie, co chcielibyście zmienić w waszym otoczeniu. I zróbcie to - zachęcała.

W rozpoczynającej się 10. edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono ponad 101 mln zł (dokładnie 101 427 129 zł). Projekty można już zgłaszać.

- Przez dziewięć lat mieszkańcy zgłosili blisko 21 tysięcy pomysłów na rozwój Warszawy. Co roku ponad 900 osób poświęca swój czas, rozmawia z sąsiadami o potrzebach, zbiera podpisy, żeby zgłosić projekty, które zmienią ich okolicę i zmienią miasto. Blisko 100 tysięcy warszawiaków i warszawianek wybiera co roku te najbardziej potrzebne. Bardzo cieszą nas te liczby i mam nadzieję, że w tym roku aktywność mieszkańców i mieszkanek będzie podobna, a nawet większa - stwierdziła Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim ratuszu.

W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 1943 propozycje. Po weryfikacji formalnej i ocenie merytorycznej (urzędnicy oceniali m.in. czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jaki będzie koszt i czas potrzebny na wykonanie przedsięwzięcia) do głosowania dopuszczono 1327 pomysłów (1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich). W głosowaniu do realizacji wybrano 326 projektów.

- Dzięki mieszkańcom mamy np. Klubokawiarnię Międzypokoleniową. Od niedawna, przy metrze Ratusz Arsenał działa Skwer Sportów Miejskich, który cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Od kilku lat, każdej wiosny na trawnikach w okolicy Muzeum POLIN rozkwitają żonkile, aby upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie. To wszystko są bardzo konkretne efekty starań naszych mieszkańców. Są ich tysiące. Podejrzewam, że wiele z takich pomysłów nie powstałoby, gdyby nie ta ogromna chęć do działania i pozytywna energia warszawianek i warszawiaków - mówiła Anna Auksel-Sekutowicz, radna m.st. Warszawy. - Zachęcam do skorzystania z możliwości, jakie daje budżet obywatelski wszystkich, którzy widzą, że w danej okolicy warto coś zmienić i chcą doprowadzić do tej zmiany. Warszawa czeka na wasze pomysły.

Zgłaszanie projektów potrwa do 25 stycznia, a zainteresowani mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w trakcie dyżurów urzędników i możliwości konsultacji swoich projektów. Informacje o terminach i godzinach dostępne są na stronie um.warszawa.pl. Dodatkowo 15 grudnia odbędzie się warsztat dla nowych projektodawców, a 21 stycznia Maraton Pisania Projektów, w trakcie którego będzie można skonsultować swoje pomysły z urzędnikami.

Podobnie jak w poprzednich latach, projekt można zgłosić na formularzu papierowym lub przez internet na stronie budżetu obywatelskiego.

Zgłoszenie projektu to nic trudnego. Nie trzeba być ekspertem w danej dziedzinie, znać się na procesach inwestycyjnych czy dokumentacjach, żeby zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego. Wystarczy w prostych słowach opisać, co chcielibyśmy, żeby zostało zrobione, na jaką potrzebę odpowiada dany projekt i wskazać propozycję miejsca, gdzie projekt miałby zostać zrealizowany. Każdy zgłoszony projekt zostanie zweryfikowany przez pracowników urzędu pod kątem możliwości jego realizacji. Te, które pozytywnie przejdą weryfikację, w czerwcu zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. W ten sposób warszawiacy wybiorą, co powstanie w naszym mieście w 2024 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy