• facebook
 • rss
 • Mieszkańcy nie wrócą do domów

  Marcin Wójcik, Agata Ślusarczyk

  dodane 05.10.2012 08:50

  Kolejna poważna awaria na budowie II linii metra. Ewakuowano około 100 mieszkańców, częściowo wstrzymano ruch na ul. Świętokrzyskiej. - Przewidujemy, że mieszkańcy nie wrócą na noc do domów - mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta.

  Wyrwa w ziemi ma 18 m, czyli tyle ile pięciopiętrowy budynek. Stan osuwiska o godzinie 9:00.   Awaria na budowie metra przy stacji Metro Świętokrzyska.
  Wyrwa w ziemi ma 18 m, czyli tyle ile pięciopiętrowy budynek. Stan osuwiska o godzinie 9:00.
  Jakub Szymczuk/GN
  Do awarii doszło między godziną 4 a 5 rano, kiedy woda z pękniętego wodociągu przebiegającego pod ulicą Szkolną, zaczęła podmywać ulicę. Osunęła się ziemia. Zaistniało zagrożenie, że osunięciu ulegną także pobliskie budynki. Natychmiast podjęto decyzję o ewakuacji.

  W pierwszej kolejności ewakuowano mieszkańców najbliższego budynku przy ulicy Świętokrzyskiej 20, a następnie Marszałkowskiej. Natychmiast także zamknięto wodociąg oraz po informacjach o ulatniającym się gazie – gazociąg. - Odczuwalny gaz to środek używany do markowania gazu -  uspokaja rzecznik konsorcjum budującego metro Mateusz Witczyński.

  Około godz. 9 konsorcjum budując II linię metra rozpoczęło prace stabilizacyjne. - Mieszanki betonu zostały już zaaplikowane, potrzeba kilku godzin, by beton związał - wyjaśnia Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy. Według jego informacji budynek ruszasię o kilka milimetrów, ale mieści się to w granicach normy. - Stale monitorujemy sytuację - dodaje.

  Woda, która wypłynęła z wodociągu, spowodowała wyrwę na głębokości 2 m o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Przed godz. 12 miała już 20 metrów i wciąż się powiększa.

  Wyrwa w ziemi ma 18 m, czyli tyle ile pięciopiętrowy budynek. Stan osuwiska o godzinie 17:00   Awaria na budowie metra przy stacji Metro Świętokrzyska.
  Wyrwa w ziemi ma 18 m, czyli tyle ile pięciopiętrowy budynek. Stan osuwiska o godzinie 17:00
  fot. Jakub Szymczuk / GN

  Nie wiadomo ile potrwają prace naprawcze i co dokładnie było przyczyną awarii. - Zostanie przedstawiony raport. Na temat przyczyn nie możemy nic powiedzieć. Takie sytuacje nie powinny się zdarzać. Powołamy wewnętrzną komisję, która zbada przyczyny awarii, podobną komisję powołają także służby, które wykonują oględziny – tłumaczy Witczyński.

  Zakończyły się obrady miejskiego sztabu kryzysowego. Ewakuowani mieszkańcy mają zapewnioną opiekę – na ul. Rysiej podstawione są autokary, w których mogą schronić się mieszkańcy, w urzędzie dzielnicy przygotowana jest świetlica. - Są przygotowane miejsca w hotelach. Przewidujemy, że mieszkańcy nie wrócą dziś do domów - mówi wiceprezydent Warszawy (czytaj więcej o sytuacji mieszkańców >>).

    Policja zamknęła przejście na odcinku ul. Świętokrzyskiej i Szkolnej
  Jakub Szymczuk/GN

  Na razie I linia metra kursuje bez zakłóceń. Natomiast ruch na Marszałkowskiej 

  został częściowo wstrzymany na odcinku od Alej Jerozolimskich do ulicy Królewskiej. Autobusy jeżdżą objazdami, głównie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Tramwaje kierowane są na Al. Jana Pawła. Ruch w zachodniej części Marszałkowskiej zostanie przywrócony około 12.30. Po godz. 15 kierowcy mają także pojechać w stronę pl. Bankowego. Nie wiadomo kiedy wrócą tam tramwaje.

  To nie pierwsze takie kłopoty przy budowie II linii metra. Dwa miesiące temu woda zalała stację Powiśle.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół