• facebook
 • rss
 • Zobacz, kto dostał "Katolickiego Nobla"

  Agata Ślusarczyk

  dodane 12.10.2013 19:18

  Zofia Posmysz-Piasecka, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, ks. dr Robert Skrzypczak i miesięcznik "Mały Gość Niedzielny" zostali uhonorowani statuetkami TOTUS 2013.

  Rozpoczynając galę Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że wręczenie nagród TOTUS otwiera obchody Dnia Papieskiego, który w tym roku odbędzie się po raz 13. -  Traktujemy ten dzień jako początek przygotowania się do kanonizacji Jana Pawła II - powiedział metropolita warszawski.

  Co roku kapituła przyznaje nagrody w czterech kategoriach. TOTUS za "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" został przyznany Zofii Posmysz-Piaseckiej - pisarce i autorce scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i widowisk Teatru TV, reporterce i redaktorce radiowej, która zdobyła rozgłos książkami o tematyce łagrowej, m.in. "Pasażerką", na motywach którego powstał film oraz opera w Teatrze Wielkim. Kapituła w uzasadnieniu podała Nominowany w tej kategorii byli także ks. Stanisław Tabiś i Maciej Tadeusz Iłowiecki.

  W kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" statuetkę otrzymało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi - za wszechstronną opiekę edukacyjno-wychowawczą, rehabilitacyjną, socjalną oraz religijną nad dziećmi ociemniałymi. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi ściśle współpracuje ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża a w swoich działaniach kieruje się zasadami nauki społecznej Kościoła. Nominowani w tej kategorii to: Stowarzyszeniu Lekarze Nadziei i Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Białymstoku.

  TOTUS w kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" powędrował do ks. dr Robert Skrzypczak, absolwent psychologii klinicznej i doktor teologii dogmatycznej. Kapituła doceniła jego pracę jako duszpasterza akademickiego i publicystę. Ks. Skrzypczak jest wykładowcą teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym i w seminarium duchownym w Warszawie . Jest także autorem kilku książek i blogerem. W tej samej kategorii nominowani byli także Janusz Poniewierski, publicysta katolicki, o. Maciej Zięba OP, dominikanin, teolog, publicysta oraz Fundacja Szlaki Papieskie.

  Nagrodę w kategorii "TOTUS medialny dla upamiętniania Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" otrzymał miesięcznik "Mały Gość Niedzielny" (czytaj więcej). Nominowani w tej kategorii to: Radio Warszawa, redakcja tygodnika "Idziemy", kwartalnik "Fronda" i Targi Wydawców Katolickich.  

  Nagrodę specjalną otrzymał za całokształt działalności kulturalnej Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

  Nagrody TOTUS promują osoby oraz instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do propagowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Przyznaje je Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", powołana w 2000 r. przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II.

  Gala nagród TOTUS 2013 odbyła się w przeddzień obchodzonego po raz 13. Dnia Papieskiego. Uroczystość uświetnili artyści m.in. Andrzej Piaseczny oraz finaliści "The Voice of Poland" Michał Sobierajski i Dorota Osińska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół