• facebook
 • rss
 • Dziś święcenia nowych biskupów

  aś /KAI

  dodane 07.12.2013 14:03

  Józef Górzyński i ks. Rafał Markowski - mianowani przez papieża Franciszka biskupami pomocniczymi archidiecezji warszawskiej - przyjmą sakrę biskupią 7 grudnia. Mszy św. o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył będzie i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Współkonsekratorami będą abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz biskup senior diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk.

  Biskup Józef Górzyński odprawi pierwszą Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 8 grudnia o godz. 13 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Jego dewizą biskupią będą słowa: "Ad Mysterium ministrandum" (Do posługi Tajemnicy). W herb biskupi wpisał krzyż Chrystusa, który stoi na szczycie, z którego jak ze źródła wypływa siedem strumieni, siedem sakramentów.

  Biskup Rafał Markowski odprawi Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 15 grudnia o godz. 13.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka. Za hasło biskupiego posługiwania przyjął słowa: "Jesu in Te cofido" (Jezu ufam Tobie). Centralne miejsce herbu zajmuje chrystogram symbolizujący Chrystusa, z którego wypływają promienie Bożego miłosierdzia w kolorze czerwonym i białym. W herbie biskupim znalazła się także harfa jako symbol sztuki, w szczególności muzyki.

  Ks. Rafał Markowski urodził się 16 kwietnia 1958 roku w Józefowie koło Otwocka. W 1982 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1982-1985 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce.

  W 1985 rozpoczął studia specjalistyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1991 roku uzyskał stopień doktora z zakresu religioznawstwa. W latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w warszawskim Wyższym Seminarium Duchownym. Od 1992 jest wykładowcą nauk religioznawczym na Wydziale Teologicznym UKSW oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego. Autor monografii pt. "Wiara i moralność w spotkaniu Kościoła z islamem" i "Kult muzułmański w ujęciu porównawczym z doktryną katolicką".

  W 1993 roku kard. Józef Glemp zlecił ks. Markowskiemu zadanie zorganizowania katolickiego Radia Józef. Funkcję dyrektora radia pełnił do 2002 roku – objął wtedy funkcję rektora kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1999 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.

  W 2008 został mianowany rzecznikiem prasowym archidiecezji warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacji. Od 2012 r. jest też administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich. Ma trzech braci, jeden z nich to wokalista zespołu Perfekt - Grzegorz Markowski.

  Ks. Józef Górzyński urodził się 5 marca 1959 roku w Żelechowie. W 1979 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku z rąk kard. Józefa Glempa. Przez dwa lata pracował jako duszpasterz, będąc wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Grójcu.

  W 1987 roku wyjechał na zagraniczne studia specjalistyczne do Rzymu. Studiował liturgikę na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Pracę doktorską obronił w 1996 roku. Po powrocie ze studiów został prefektem w warszawskim seminarium duchownym. Zaczął też wykładać liturgikę na Papieskim Wydziale Teologicznym.

  Pracę wychowawczą zakończył w 2004 roku. Został mianowany proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Rok wcześniej wyniesiony do godności opata Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej.

  W 2012 roku kard. Kazimierz Nycz mianował ks. Górzyńskiego moderatorem wydziałów duszpasterskich oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgii, od lat uczestniczy w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych. Jest archidiecezjalnym moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

  Na uroczystość święceń przyjedzie ponad 20 biskupów z kraju.

  Więcej o obrzędzie święceń i samych biskupach można przeczytać w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".

  Czytaj też:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Stanisław_Miłosz
   07.12.2013 16:00

   "Dziś święcenia nowych biskupów
   dodane 2013-12-06 14:03
   aś /KAI
   Józef Górzyński i ks. Rafał Markowski - mianowani przez papieża Franciszka biskupami pomocniczymi archidiecezji warszawskiej - przyjmą sakrę biskupią 7 grudnia. Mszy św. o godz. 11"

    

   Dziś jest 7 grudnia. Czyżbym wczoraj przeoczył ten ważny anons? Musiałem mieć jakieś mroczki przed oczami.

   Pozdrowienia dla bpa Romaniuka. Tak się jakoś składało, że zamiast do tysiąclatki, która półkę zdobiła, najczęściej sięgałem do jego przekładu. :)

    

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół