• facebook
 • rss
 • Minuta ciszy na Powązkach

  Tomasz Gołąb

  dodane 10.04.2015 09:26

  Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się przy Pomniku Ofiar Katastrofy na Wojskowych Powązkach. Ale do dopiero początek uroczystych obchodów tragedii sprzed pięciu lat.

  W uroczystości, którą rozpoczęto od hymnu narodowego uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy prezydenckiego TU-154M, prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele rządu i parlamentu.

  Ordynariusze Wojska Polskiego zmówili modlitwy za dusze zmarłych w katastrofie.

  - W tym dniu, na tym miejscu wypowiadamy słowa, które znaczą: miłość, prawda, pamięć, życie. Słowa, które koją ból i przywracają nadzieję na ponowne spotkanie w życiu po życiu - powiedział bp Józef Guzdek, intonując modlitwę „Ojcze nasz”.

  - Prosimy, byś ujął dziś w dłonie osierocone rodziny. Byś stał przy nich i prowadził przez dolinę cierpienia i bólu. Wlej w nasze serca nadzieję, że ci, których wspominamy, nie odeszli w pustkę, ale powrócili do ojcowskiego domu, który jest w niebie. Wiekuisty Boże, prosimy cię o mądre serce dla nas. Naucz nas tej wiekuistej prawdy, że nasze życie spoczywa w twojej dłoni, że nikt z nas żyjących nie zna dnia ani godziny, kiedy stanie przed Twoim majestatem – modlił się ks. Mirosław Wola, ewangelicki ordynariusz Wojska Polskiego.

  Pomnik zaprojektował Marek Moderau   Pomnik zaprojektował Marek Moderau Tomasz Gołąb /Foto Gość Po modlitwie odczytano listę ofiar katastrofy, Kompania reprezentacyjna uczciła ofiary salwą, a oficjalne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Ofiar. O 8.41 zabrzmiał też grany na trąbce utwór "Cisza".

  W katastrofie prezydenckiego samolotu, lecącego na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie sejmu i senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.

  Obchody rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu będą trwać dziś przez cały dzień.

  O godz. 11 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie kard. Kazimierz Nycz przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy. Po Eucharystii zabrzmią fragmenty "Requiem” W.A. Mozarta w wykonaniu Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

  Własne obchody planuje PiS. Rozpoczną się one o godz. 8 Mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

  O 8.41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się apel pamięci. Następnie politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.

  Przed godz. 17 ze sceny przed Pałacem Prezydenckim ma przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński. O godz. 19 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

  O godz. 20 spod archikatedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Obchody zakończy Apel Jasnogórski.

  O godz. 18 ordynariusz wojskowy, bp Józef Guzek odprawi z katedrze polowej Mszę św. w intencji śp. biskupa polowego Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza śp. ks. płk. Jana Osińskiego oraz za pozostałe ofiary katastrofy.

  Z kolei 11 kwietnia na pl. Piłsudskiego zostanie otwarta wystawa plenerowa "Smoleńskie portrety”. To w tym miejscu 17 kwietnia 2010 r. odbyło się żałobne nabożeństwo za ofiary katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele Muzeum Historii Polski, organizatora wystawy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Stanisław_Miłosz
   11.04.2015 20:36

   Do autora wiadomości, p. Tomasza, mam prośbę o nieużywanie określenia "prezydencki samolot". Z każdego punktu widzenia był to bowiem samolot rządowy. Prezydent był tylko jego niepożądanym pasażerem.

   Przykro mi, ale mnie się to od razu kojarzy z "polskimi obozami", bo też i temu samemu służy - kłamstwu, cesji winy za "zaniedbania" ze sprawcy na poszkodowanego.

   Wiem, niezamierzenie, ale tak na przyszłość, bo psują przekaz tej rzetelnej publicystyki i dziennikarstwa.

    

   106
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół