• facebook
 • rss
 • Rozprostujmy nogi przed drogą

  Tomasz Gołąb

  dodane 12.06.2015 11:20

  - Potrzeba nam dzisiaj odnowienia zapału misyjnego. Ponad 5 miliardów ludzi wciąż czeka na Dobrą Nowinę – powiedział kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów otwierając IV Krajowy Kongres Misyjny w Warszawie.

  Z udziałem setek misjonarzy z całego świata w Warszawie pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału" rozpoczął się IV Krajowy Kongres Misyjny. Jego pierwszym akcentem jest konferencja naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Patronem kongresu jest św. Jan Paweł II, określany mianem "największego misjonarza współczesności".

  - Niech ten kongres stanie się zaczynem, który zmieni świadomość wiernych. Każdy z nas powołany jest od chwili chrztu do bycia misjonarzem. Rozprostujmy więc nogi przed drogą, którą wskaże nam IV Krajowy Kongres Misyjny - powiedział na rozpoczęcie obrad bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. 

  Trzydniowy kongres rozpoczął się od wystąpienia kard. Fernando Filoniego, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kóry mówił m.in. o świadomości misyjnej Kościoła.

  IV Krajowy Kongres Misyjny rozpoczął się z udziałem kilkuset misjonarzy na UKSW   IV Krajowy Kongres Misyjny rozpoczął się z udziałem kilkuset misjonarzy na UKSW Tomasz Gołąb /Foto Gość - Bycie chrześcijaninem oznacza być misjonarzem. Jeśli nie jestem misjonarzem, nie jestem chrześcijaninem, bo misyjność jest prawdziwym fundamentem Kościoła. Kościół pielgrzymujący jest misyjny, bo swój początek bierze z posłania Ojca i Syna i Ducha św. - mówił kard. Filoni, podkreślając, że to nie Kościół czyni misje, ale to one czynią Kościół. - Każdy wierny powołany jest do świętości i działalności misyjnej. Misje są jedyną drogą realizowania świętości i sensu Kościoła - dodał.

  Według prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, do większego zaangażowania Kościoła niezbędne jest nawrócenie misyjne kapłanów. Przywołał więc apel Papieża Franciszka z encykliki Evangelii gaudium, byśmy nie dali się okraść z misyjnego entuzjazmu i radości.

  - Uczynić misyjnym każdy rodzaj duszpasterstwa, to marzenie papieża Franciszka. Dzieła misyjne są sakramentem ewangelizacji - powiedział, apelując o odkrywanie tożsamości misyjnej. - Misje to wybieranie się w drogę, otwieranie drzwi. Pasterz musi żyć w niepokoju, wstępując w miejsca, gdzie może odnaleźć zagubione owce - mówił, podkreślając że wciąż ponad 5 miliardów ludzi czeka na Ewangelię.

  W trakcie kongresu odbędzie się dziesięć spotkań w podgrupach, które zajmą się m.in. zapleczem finansowym i materialnym misji czy problematyce misyjnej w przygotowaniu do kapłaństwa. O godz. 18 Mszę św. w katedrze św. Floriana na Pradze odprawi abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

  W drugim dniu Kongresu zaplanowano trzy stacje kongresowe. Dziecięca, z udziałem blisko 5 tys. najmłodszych będzie miała miejsce na Torwarze, młodzieżowa, w obecności symboli Światowych Dni Młodzieży - odbędzie się w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej, a dorosła - w kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim. Ze wszystkimi spotka się kard. Fernando Filoni. Zwieńczeniem drugiego dnia obrad Kongresu będzie Msza św. pod przewodnictwem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów z homilią kard. Kazimierza Nycza w kościele Wszystkich Świętych. Po Mszy św., w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się wieczór chwały, zakończony Apelem Jasnogórskim. Trzeci dzień kongresu będzie odbywać się w poszczególnych diecezjach.

  czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół