Nowy numer 19/2024 Archiwum

Relikwie św. Jukundusa na dachu świątyni

Gruntowny remont kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu z roku na rok odsłania kolejne tajemnice. XVII-wieczne malowidła, podziemne krypty czy relikwie świętych...

Tuż przed Bożym Narodzeniem, dzięki wsparciu miasta i darczyńców, zakończy się z kolei trwająca trzy lata renowacja piaskowej fasady kościoła. Podczas prac także nie obyło się bez niespodzianek. W znajdującym się na szczycie fasady kielichu z hostią odkryto… relikwie świętych.

- Zostały tam włożone prawdopodobnie w XVIII w. podczas jej budowy. W zawiniątku znajdowały się zwapnione kości. Do naszych czasów przetrwała tylko informacja o szczątkach należących do rzymskiego legionisty, św. Jukundusa - wyjaśnia duchowny.

I dodaje: - Relikwie zainstalowaliśmy w ołtarzu w kościele seminaryjnym. Z czasem dołożymy tam także relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wychowanka naszego seminarium.

Choć wiele prac remontowych jest już ukończonych - dzięki staraniom ks. Wiesława Kądzieli, wieloletniego opiekuna świątyni, do świetności wrócił ołtarz z obrazem Matki Bożej Dobrej Śmierci, który 22 stycznia ubiegłego roku ukoronował kard. Kazimierz Nycz.

Na odnowienie czeka główna nastawa ołtarzowa z zespołem figur, organy, a także pokaźne i bogato zdobione ołtarze boczne - Matki Bożej Szkaplerznej i św. Teresy.

- W przyszłości chcemy także odnowić kaplicę Grobu Pańskiego z rzeźbą Chrystusa złożonego w grobie, autorstwa Oskara Sosnkowskiego - mówi ekonom.

W planach jest także nowa iluminacja świątyni i dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury oraz wsparciu darczyńców - remont elewacji świątyni od strony Pałacu Prezydenckiego, a w przyszłości całej elewacji budynku seminarium.

Kościół seminaryjny tonie tylko miejsce, gdzie w dojrzewają kapłańskie powołania, ale wzrasta wiara wielu warszawiaków.

Wśród mieszkańców stolicy popularnością cieszą się czwartkowe liturgie z chorałem gregoriańskim, wielkopostne Adoracje Krzyża czy koncerty muzyki poważnej oraz kleryckie koncerty z okazji wspomnienia św. Cecyli.

- Piękne wnętrze z pewnością pomoże jednym i drugim widzieć Niebo - dodaje ekonom.

Czytaj także:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy