Pomysł, by podczas pobytu w Warszawie odwiedzić Czarną Madonnę podsunęli sami Gwatemalczycy. Parafie pomogły w organizacji. Jeszcze przed Dniami w Diecezjach grupa ok. 500 gości z Gwatemali pielgrzymowała na Jasną Górę. Dla wielu z nich spotkanie z Matką Bożą było bardzo osobistym przeżyciem.
- Twarz na obrazie promieniowała. Miałem wrażenie, że wszyscy to widzą. W kaplicy unosiło się święte powietrze - mówi Dany, który na ŚDM przyjechał razem z żoną Wendy. - Jesteśmy małżeństwem od półtora miesiąca i zależało nam, żeby nasz miesiąc miodowy przeżyć w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży. Cieszymy się, że mogliśmy zawierzyć nasze małżeństwo Matce Bożej - mówi.
W Polakach zachwyca go głęboka wiara. - Widać, że jesteście skoncentrowani na Jezusie. To mi się bardzo podoba - mówi. Sam także chce napełnić się modlitwą, by doświadczenie wiary przekazać młodym ze swojego kraju.
Yesvi nie znała wcześniej Czarnej Madonny, nie wiedziałam, także jak wielką rolę odegrała w historii Polski. - Zobaczyłam Jej oczy, a w nich całą miłość zawartą do człowieka. Teraz chcę dowiedzieć się o niej czegoś więcej - mówi.
Sami Polacy dają jej także powody do wzruszenia. - Poprzez waszą gościnność widzę w was twarz Jezusa - mówi. I dodaje: Kraje europejski kojarzyły mi się z chłodem i małą otwartością, nie spodziewałam się, że Polacy są tak ciepłym narodem.
Rodrigo przyjechał do Polski z otwartym sercem i umysłem. - Na nic się nie nastawiałem, po prostu chcę doświadczyć Polski - mówi. Jak dotąd doświadczył naszych kulinariów: pierogów z truskawkami i smalcu. - Polskie śniadania są dużo bardziej obfite niż w Ameryce Środkowej, ale za to macie dużo więcej owoców - mówi.
A także polskiej duchowości. - Na Jasnej Górze czuć bożą energię. To święte doświadczenie - mówi.
Przed pielgrzymami z Gwatemali jeszcze wiele wrażeń. - Planujemy zabrać ich na pielgrzymkę do Niepokalanowa i koncert w Żelazowej Woli - mówi Daniela Banaszkiewicz, opiekująca się grupą. 20 lipca na terenie MKS "Żbik” Pruszków kard. Kazimierz Nycz wraz z proboszczami pruszkowskich parafii powitał pielgrzymów. Wcześniej goście z Ameryki Środkowej zwiedzali znajdujące się na terenie Pruszkowa Muzeum Dulag 121, dokumentujące historię niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 oraz losy mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta w czasie powstania 1944 roku.