• facebook
 • rss
 • Rocznica zwycięskiej batalii

  Maciej Kalbarczyk Maciej Kalbarczyk

  dodane 14.08.2016 15:10

  W ramach obchodów 96 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyła się uroczysta Msza św. przed kaplicą na Cmentarzu Poległych w Ossowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wojska.

  Eucharystię celebrował arcybiskup Henryk Hoser. Głos zabrał ks. prałat Jan Andrzejewski, proboszcz parafii w Kobyłce, szczególnie zasłużony dla podtrzymywania pamięci o wygranej bitwie.

  – Wydarzenie, które miało miejsce w 1920 r. zasługuje na długie uroczystości. Trzeba o nim pamiętać i dziękować Bogu. Dzięki wygranej bitwie wiemy kim jesteśmy, w jakiej ojczyźnie żyjemy. Od 19 lat jestem w Kobyłce, w Ossowie. Zawsze jestem ogromnie wdzięczny za Waszą obecność – mówił do wiernych ks. proboszcz.

  Podziękował także osobom, które szczególnie zaangażowały się w tworzenie miejsca pamięci w Ossowie: byłemu staroście powiatu wołomińskiego Konradowi Rytelowi oraz inicjatorowi budowy Panteonu Bohaterów przy Sanktuarium Narodowym w Ossowie Ryszardowi Walczakowi.

  – Dzięki wam powstają nowe popiersia bohaterów. Niech Bóg Wam wynagrodzi Wasz trud – mówił ks. Andrzejewski.

  Obecny starosta powiatu wołomińskiego Kazimierz Rakowski podziękował arcybiskupowi Henrykowi Hoserowi za obecność podczas obchodów. Ponadto zwrócił uwagę na jedność, którą dała Polakom Bitwa Warszawska.

  – Pokazała, że w momencie zagrożenia potrafimy walczyć ponad podziałami i zwyciężać. Opatrzność wsparła Polskę swoją mocą i poprowadziła ją do zwycięstwa – mówił starosta.

  Na koniec swojej wypowiedzi podziękował mieszkańcom za to, że dbają o wizerunek Ossowa jako miasta szczególnie ważnego dla pamięci o Bitwie Warszawskiej.

  Czytaj także:

  Apel Poległych w Ossowie
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół