• facebook
 • rss
 • Zawiadomienie do prokuratury i modlitwa w diecezji

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 21.02.2017 18:54

  Po premierze skandalicznego spektaklu w Teatrze Powszechnym kuria warszawsko-praska zaapelowała do wiernych o modlitwę przebłagalną za zgorszenie i bluźnierstwo.

  Po sobotniej premierze spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie poseł PiS Dominik Tarczyński zapowiada złożenie dziś do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

  W sztuce wyreżyserowanej na podstawie  "Wesela" Wyspiańskiego Oliver Frljić przedstawia sceny seksu z figurą Jana Pawła II, zakładania jej szubienicy, lżenia z krzyża i flagi Watykanu, nawołuje też do zbiórki pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. 

  - Milczenie w sprawie bluźnierstwa byłoby grzechem zaniedbania - mówi w rozmowie z GN poseł Dominik Tarczyński. - Niestety od lat tego typu przedsięwzięcia - bo trudno nazwać je sztuką - są tolerowane. Wywołują społeczne oburzenie, ale ich twórcy nie ponoszą poważniejszych konsekwencji. 

  Poseł dodaje, że spektakl wpisuje się w prowadzoną od dłuższego czasu politykę podsycania konfliktów społecznych. Nawiązuje bowiem bardzo realnie do polityki.

   - Niektórzy czekają na naszą reakcję, żeby od razu ogłosić, że PiS cenzuruje kulturę i teatry. Na obrażanie, znieważanie, bluźnierstwo w imię sztuki nie może być zgody - mówi D. Tarczyński. 

  Przed południem komunikat w sprawie "Klątwy" wydał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Zaznaczył w nim, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa".

  "Nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego" - napisał rzecznik KEP.

  Głos zabrała też kuria diecezji warszawsko-praskiej, na terenie której znajduje się Teatr Powszechny.

  "Prosimy duszpasterzy i wiernych o podjęcie modlitwy przebłagalnej i zadośćuczynienia za dokonujące się na scenie bluźnierstwo; za znieważenie symbolu Krzyża Świętego, osoby św. Jana Pawła II, Stolicy Apostolskiej oraz obrazę uczuć religijnych wierzących. Prośmy także o łaskę nawrócenia dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej bulwersującej inscenizacji" - napisał w komunikacie ks. Dariusz Szczepaniuk, kanclerz kurii.

  Po fali krytyki Teatr Powszechny broni się, podkreślając, że spektakl "powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu".

  Grozi też konsekwencjami prawnymi za rozpowszechnianie nielegalnie nagranych fragmentów sztuki. Na swojej stronie internetowej poinformował o jutrzejszej debacie pt. "Zły dotyk władzy", w której ma wziąć udział m.in. ks. Wojciech Lemański.

  "Pedofilia w polskim Kościele katolickim to wciąż drażliwy i niezałatwiony problem - niektórzy sprawcy nie tylko nie ponoszą kary, ale są chronieni przez działania systemowe. Dyskusja skupi się na tematach władzy Kościoła, sposobach radzenia sobie z pedofilią i ksenofobią oraz reakcji sztuki krytycznej na te zjawiska" - czytamy na stronie teatru.

  Chorwacki reżyser budzi kontrowersje nie pierwszy raz. O Frljiciu zrobiło się głośno w 2013 r., gdy przygotowywał w Krakowie „Nie-Boską komedię”. Premiera spektaklu została odwołana ze względu na społeczny sprzeciw i protest części aktorów.

  Po innym spektaklu, „Nasza przemoc, wasza przemoc” na deskach bydgoskiego teatru do prokuratury wpłynęło osiem zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, polegającego na szerzeniu pornografii oraz na pokazaniu w spektaklu bluźnierczych i obscenicznych scen. Protesty przeciwko sztukom reżysera odbywały się też w jego rodzinnych stronach.

  O sprawie czytaj także: Ratusz-milczy-jak-zaklety

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • wietrzyk11
   21.02.2017 21:57
   1) Gdzie jest Minister Kultury?! 2) Zrozumiałam, dlaczego ostatnio nie chodzę do teatru.
   doceń 11
  • Eugeniusz_Pomorze_
   22.02.2017 00:26
   Cała ta satanistyczna zwyrodniała "sztuka" to nic innego, jak zamówienie lobby satanistyczno-aborcyjno-pedofilskiego na dzień... 8 marca.
   Ten "spektakl" to po prostu oficjalna, zamówiona czarna msza na okoliczność opętanych czarnych marszy, które mają tego dnia przejść przez Polskę!
  • Eugeniusz_Pomorze_
   22.02.2017 00:33
   Całe to "wydarzenie kulturalne" jest tak wielką podłością, że samo zdjęcie go to za mało. Tu potrzebne jest co najmniej wyrzucenie dyrektora, a wręcz zamknięcie tego szaletu, bo NIE SPEŁNIA ŻADNYCH NORM SANITARNYCH...!!!
   doceń 10
  • Mol
   22.02.2017 08:38
   Teraz już rozumiem - ten facet, który regularnie robi kupę na schodach do mojej piwnicy to artysta. Powinnam zacząć kupować u niego bilety na wstęp do mojej piwnicy.
   doceń 10
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół