Na Zamku Królewskim otwarto XXIII Targi Wydawców Katolickich.
W samo południe na Zamku Królewski kard. Zenon Grocholewski i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik otworzyli XXIII Targi Wydawców Katolickich. Największa tego typu impreza wystawiennicza w Polsce potrwa do 2 kwietnia.
W liście skierowanym do uczestników targów prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "ewangeliczna dobra nowina promieniuje na całą wspólnotę narodową", wywiera także wpływ na naszą literaturę, naukę i sztukę.Prezydent wspomniał, że od wieków w domowych bibliotekach Polaków jest obecna literatura religijna, a Polacy chętnie sięgają po prace wydawane przez oficyny katolickie. "Niechaj dobre, interesujące książki będą pomocą w przygotowaniu duchowym do zbliżających się świąt wielkanocnych oraz źródłem mądrości, inspiracji i cennym wsparciem w naszym codziennym życiu" - życzył prezydent. List do uczestników i wydawców wystosował też Marek Kuchciński, marszałek Sejmu.
Biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że obecny na targach rodzaj książki "jest potrzebny nie tylko w wymiarze intelektu, ale i ducha". jego zdaniem książka religijna nie tylko dotyka wprost Boga, teologii, ale przekazuje system wartości, i w oparciu o ten system wartości przedstawia wizję świata i życia ludzkiego. "Pozwala odnaleźć swoje miejsce człowiekowi w świecie, tak szybko się zmieniającym" - podkreślił biskup. Dziękował za wydarzenie, które "z roku na rok przyciąga coraz więcej wydawców i poszerza krąg zainteresowanych".
Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, ze targi odbywające się pod hasłem, które jest równocześnie hasłem przewodnik roku duszpasterskiego: "Idźcie i głoście" maja wymiar ewangelizacyjny. Jego zdaniem dobrze, że wydawcy - nie rezygnując z książki - sięgają też po nowe formy przekazu. "Cieszę się, że targi znalazły swoje trwałe miejsce na Zamku Królewskim" - dodał kardynał.
Obecny na uroczystej inauguracji kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt watykańskiej kongregacji ds edukacji katolickiej, cytując św. Jana Pawła II wskazał na niezwykle ważną umiejętność wyboru właściwej lektury. "Książki prezentowane na tych targach są w służbie prawdy i dobra, czyli prawdziwego postępu ludzkości. Książka dziś wydawana buduje przyszłość" - mówił kardynał.
- Niech te targi są świętem dobrego słowa, dobrych mediów, zasadniczych wartości, które są w prawie Bożym - mówił ks. Roman Szpakowski, dyrektor targów i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, dziękując organizatorom, patronom, wydawcom i czytelnikom.
O Targach czytaj także: Fatima-sw-Charbel-i-cos-dla-narzeczonych