• facebook
 • rss
 • Przegrali w szachy, wygrali życie

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 10.12.2017 21:30

  Pierwszy raz w życiu za granicę, pierwszy raz w życiu samolotem i pierwszy raz w życiu na spotkanie z Ojcem Świętym. I to wszystko, bo podjęli decyzję o wyjściu z życiowej beznadziei i zaczęli żyć odważnie.

  - Boże, jak mnie ten Franciszek serdecznie wyściskał - wspomina Łukasz. - Mało mnie nie udusił na tym placu św. Piotra - mówi ogolony na łyso młody chłopak, przypominając sobie uśmiech papieża. I jego oczy: - To było spojrzenie młodego szczęśliwego dziecka.

  Razem z dwoma innymi uczestnikami programu wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla młodych „Damy radę!” w Caritas Polska odbyli prawdziwą podróż marzeń do Rzymu.

  A wszystko zaczęło się od... przegranej.

  - We wrześniu uczestniczyliśmy w turnieju szachowym dla osób bezdomnych z całej Polski. Żaden z nas przedtem nie umiał grać. Czuliśmy się jak Jamajczycy na zawodach bobslejowych - śmieje się Marcin. - Zajęliśmy pierwsze miejsce. Od końca. Ale najważniejsze przecież, że wzięliśmy udział.

  „Damy radę!” to program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn w wieku 25-35 lat.   „Damy radę!” to program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn w wieku 25-35 lat. Tomasz Gołąb /Foto Gość Nagrodę, pielgrzymkę do Rzymu, otrzymali od dyrekcji Caritas Polska jako zachętę. Może też jako wyróżnienie za postawę.

  Żaden z nich nie był w życiu za granicą. A tu wycieczka? Samolotem? Bali się i cieszyli, choć życie bez domu nauczyło ich, że marzenia niekoniecznie się spełniają. Tym razem było inaczej. Dzięki pomocy Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i ks. Marcina Schmidta z Caritas Polska trafili na audiencję generalną w najbliższym otoczeniu Papieża.

  - Przywitał się z nami tak serdecznie, jak ojciec. Przytulił, błogosławił. Przyjął od nas koszulkę z napisem "Damy radę", czyli nazwą programu wychodzenia z bezdomności, który realizujemy dzięki Caritas. To dało niesamowitą siłę do walki o lepsze jutro - zapewnia Marcin.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół