Nowy numer 31/2022 Archiwum

„Pliszką” na Stadion

Upalne lato najlepiej spędzać nad wodą. Choćby nad Wisłą, która powoli odzyskuje swoje turystyczne znaczenie. A czasami staje się też niebanalną alternatywą dla transportu ulicznego.

Gabriela Małecka chciała zrobić dzieciom niespodziankę i popłynąć z nimi w sobotę do Serocka. Z Warszawy nad Zalew Zegrzyński w wakacyjne weekendy pływa „Zefir”, zabierający na pokład 110 pasażerów. Na statku są grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. Rejs Wisłą i Kanałem Żerańskim do malowniczej miejscowości na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu trwa około trzech godzin.

Sam „Zefir” nie da rady

Żeby dopłynąć nad zalew, sztuczne jezioro powstałe w 1963 r., w wyniku spiętrzenia wód Narwi i Bugu, „Zefir” musi pokonać śluzę im. Tilingera na Kanale Żerańskim. Wypływa więc o godz. 9 z przystani Podzamcze, dobijając do molo w Serocku około południa. Po mniej więcej dwugodzinnej przerwie statek wypływa w rejs powrotny do Warszawy i około godziny 18 cumuje na Podzamczu. – Cóż z moich dobrych chęci, skoro bilety na rejsy od początku lipca są już wykupione niemal na cały miesiąc – narzeka mama dwóch chłopców. – Rzeczywiście, rejsy cieszą się dużym powodzeniem. Na razie nie mamy możliwości zwiększenia częstotliwości kursowania „Zefira” ani wprowadzenia innego statku – mówi Konrad Klimczak z Zarządu Transportu Miejskiego.

Tramwaj bez szyn

Spragnieni szumu rzeki i podziwiania z pokładu jerzyków i rybitw mają jednak także inne możliwości. Stojąc na pokładzie tramwaju wodnego, można równie dobrze obserwować „dziką” Wisłę i niezwykłą panoramę Starego Miasta, a także zobaczyć Grubą Kaśkę, unikalną studnię stojącą bezpośrednio w korycie rzeki. Z Podzamcza w dwugodzinny rejs można wyruszyć statkiem „Wars” (start o godz. 11, 13, 15 oraz 17), który po drodze ma dwa przystanki: przy moście Poniatowskiego i na Cyplu Czerniakowskim. Tramwaj wodny obsługuje spółka Żegluga Stołeczna. Od 1 lipca do 31 sierpnia statek „Wars” pływa codziennie. W weekendy i dni świąteczne realizuje cztery kursy dziennie, a w dni powszednie – trzy. Bilety można kupić bezpośrednio na statku lub w przedsprzedaży w biurze Żeglugi Stołecznej na ul. Świętokrzyskiej 36, lokal 1, od poniedziałku do piątku, w godz. 12–15. Za rejs po Wiśle trzeba zapłacić 18 zł, a za całodniową wycieczkę „Zefirem” do Serocka – 36 zł. W ubiegłym roku z rejsów „Warsem” lub „Zefirem” skorzystało ok. 20 tysięcy osób.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama