Nowy numer 25/2022 Archiwum

Test na miłość

Sprawdzianem na siłę uczuć żony może być upozorowana własna śmierć. Temat spektaklu „Dwie połówki pomarańczy” balansuje na granicy dobrego smaku.

Dwie połówki pomarańczy   Dwie połówki pomarańczy
Zwroty akcji, zabawne teksty i kontrowersyjny test na siłę uczuć.
Andrzej Karolak
Teatr Capitol, mimo wystroju na miarę Las Vegas, jest za sprawą Anny Gornostaj, dyrektora artystycznego, miejscem niezwykle przyjaznym. Szczególnie dla polskich autorów, którzy gdyby nie otwarte drzwi tej sceny czekaliby na debiut latami. Tak jest w przypadku ostatniej premiery Capitolu „Dwie połówki pomarańczy”. Mimo romantycznego tytułu, sztuka debiutującej Igi Kownackiej jest właściwie czarną komedią, niekiedy przechodzącą w farsę. Pomysł karkołomny - aby sprawdzić siłę uczuć swej żony, kochający, choć nie zawsze idealny mąż, pozoruje własną śmierć, by w kobiecym przebraniu, jako policyjny psycholog, udzielić wsparcia domniemanej wdowie.

Temat oscyluje na granicy dobrego smaku, ale reżyser, Maria Ciunelis tej granicy nie przekracza. Mało tego, z każdej postaci wydobywa cechy, które budzą naszą sympatię. Ich tęsknoty sprowadzają się bowiem do prawdziwego uczucia, wiernego partnera, wypełnienia pustki po kimś lub po czymś. W pokoju hotelowym spotykają się nieoczekiwanie, prócz pogrążonej w żałobie żony, nikomu nieznana córka Alex, pragnąca pożegnać ojca, oraz uczestniczka wesela odbywającego się piętro niżej, rozrywkowa Melania. W roli Melanii Ewa Złotowska udowadnia rozbawionej widowni, że jej kunszt aktorski nie sprowadził się do roli Pszczółki Mai. To najlepiej napisana rola - każda jej kwestia wywołuje salwy śmiechu.

A że jest to wieczór niespodzianek, w roli długonogiej Alex występuje Ola Szwed, która kalecząc z wdziękiem polszczyznę, uświadamia widzom, że od czasów serialu Rodzina zastępcza mocno wyrosła. Jarosław Boberek, niemal do finału nie wychodzi z roli blondwłosej psycholog. Darmo widz zastanawia się, jak to sceniczne qui pro quo się skończy. Zaskakująca puenta, której nie zdradzę, pada z ust Ewy Złotowskiej. Więcej informacji o spektaklu na stronie Teatru Capitol >>

Zobacz trailer:

Dwie połówki pomarańczy - Official Trailer [HD]
impulsiveart9

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama