Nowy numer 7/2019 Archiwum

Kobieta pracująca powraca

Ale tym razem nie na deski teatru. Zadziorną, śmieszną, ironiczną i chwilowo bezradną Irenę Kwiatkowską można zobaczyć na fotografiach. Wystawę z okazji setnych urodzin aktorki przygotował Teatr Syrena.

Fotografie m.in ze spektaklu "Ćwierć za kominem", którego premiera odbyła się w 1969 r. w Teatrze Syrena można zobaczyć w siedzibie teatru.   Irena Kwiatkowska
Fotografie m.in ze spektaklu "Ćwierć za kominem", którego premiera odbyła się w 1969 r. w Teatrze Syrena można zobaczyć w siedzibie teatru.
Materiały prasowe
W warszawskim Teatrze Syrena można zobaczyć prawie 40 fotografii dokumentujących artystyczne dokonania znakomitej aktorki.
- Wybraliśmy najbardziej atrakcyjne zdjęcia, z których utworzyliśmy cztery sekcje tematyczne – na scenie, mężczyźni, benefis i portret – mówi Monika Deptuła, rzecznik prasowy Teatru Syrena.

Zdaniem dyrektora Teatru, w którym artystka pracowała w latach 1952-1972, Wojciech Malajkat fotografie pokazują, że artystka potrafiła być niezwykle przekonująca, zarówno grając gospodynię domową, jak i szlachetnie urodzoną damę. - Od Kwiatkowskiej nie można oderwać oczu. Jest zawsze idealnie, na swoim miejscu. Panuje mistrzowsko nad komiczną materią i nigdy niczego nie narzuca. Za lekkością podąża łatwość – potwierdza Jacek Wakar, dziennikarz kulturalny.

Irena Kwiatkowska była aktorką teatralną i telewizyjną. Występowała też w kabaretach, pracowała w Polskim Radiu, w czasie II wojny światowej służyła w AK, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Wielką popularność przyniosły jej role w serialach Jerzego Gruzy: „Wojna domowa” (1965) i „Czterdziestolatku” (1974 - 1977), gdzie stworzyła postać Kobiety pracującej. Do historii polskiego kina przeszła scena z jej udziałem z filmu Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody „Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy” (1978), gdzie Kwiatkowska jako teatralna bufetowa Makowska wykonuje piosenkę „Roztańczone nogi”. Zmarła 3 marca 2011 roku w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w podwarszawskim Skolimowie.

"Roztańczone nogi"

Irena Kwiatowska - Roztańczone nogi.avi
kaczusia86

 

Wystawę zdjęć z okazji setnej rocznicy urodzin Ireny Kwiatkowskiej można oglądać w Teatrze Syrena (ul. Litewska 3) do 30 listopada w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.


Wyświetl większą mapę

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL