Nowy numer 43/2020 Archiwum

Arcybiskup Henryk Hoser SAC

Emerytowany ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Lekarz, misjonarz, pallotyn. Pochodzi ze słynnej rodziny przedwojennych ogrodników warszawskich.

Abp Henryk Hoser SAC   Abp Henryk Hoser SAC
Biskup ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej
Tomasz Gołąb/ Gość Niedzielny
Zawołanie biskupie: MAIOR EST DEUS („Bóg jest większy”).

Urodził się 27 listopada 1942 r. w Warszawie. W 1944 r. rodzina Hoserów, znanych warszawskich ogrodników, tymczasowo przeniosła się do Pruszkowa, gdzie Henryk Hoser ukończył szkołę podstawową i Liceum im. Tomasza Zana. Podjął studia na Akademii Medycznej, uzyskując w 1966 r. dyplom z medycyny, a potem obejmując stanowisko asystenta.

W 1968 r. wstąpił do zgromadzenia pallotynów. W Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie był współtwórcą Grupy Misyjnej, istniejącej nieprzerwanie do dziś.

W latach 1969-1974 odbył w Ołtarzewie studia z filozofii i teologii. 16 czerwca 1974 r., otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Władysława Miziołka.

Chcąc wyjechać na misje do Rwandy, w Paryżu przez rok uczęszczał na kursy języka rwandyjskiego i medycyny tropikalnej. W latach 1975-1996 pracował jako misjonarz w Rwandzie, pełniąc różne funkcje i stanowiska, m.in.: duszpasterza, proboszcza, animatora duszpasterstwa rodzinnego i organizatora formacji apostolstwa świeckich.

W 1978 r., założył w Kigali (Rwanda) Ośrodek Medyczno-Socjalny, którym kierował przez 17 lat, oraz Centrum Formacji Rodzinnej (Action Familiale). Przez kilka lat pełnił również funkcje Sekretarza Komisji Episkopatu ds. Służby Zdrowia, a następnie Komisji Episkopatu ds. Rodziny. Na kilka lat został też wybrany Przewodniczącym Związku Stowarzyszonych Ośrodków Medycznych w Kigali (BUFMAR), Kierownikiem Centrum Monitoringu Epidemii AIDS i programu opieki psycho-medycznej i socjalnej chorych na AIDS.

W 1994 r. został powołany jako ekspert w zakresie rodziny i rozwoju na Synod Specjalny Biskupów dla Afryki. Po wojnie domowej w 1994 r. w Rwandzie, w na czas nieobecności Nuncjusza Apostolskiego, Stolica Apostolska mianowała go Wizytatorem Apostolskim na Rwandę. W tym czasie w Rwandzie zabitych zostało trzech biskupów, a czwarty schronił się w Zairze (dzisiaj Demokratyczna Republika Konga) i nie mógł powrócić. Na dziewięć istniejących diecezji, aż cztery były wakujące. Ks. Hoser stanął przed zadaniem pomocy lokalnemu Kościołowi w podniesieniu się z tragedii wojny domowej. Ks. Hoser piastował stanowisko 2 lata, (do 1996 r.) do czasu  gdy w 1996 r. nowym nuncjuszem apostolskim w Rwandzie został abp Juliusz Janusz. W latach 1996-2003 pełnił funkcję Przełożonego Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego we Francji.

Jest współzałożycielem i był sekretarzem, powstałej w 2001 r. Federacji Afrykańskiej Akcji Rodzinnej (Action Familiale). W 2004 r. został rektorem Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli i podjął pracę duszpasterską przy Wspólnocie Europejskiej. 22 stycznia 2005 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem i Sekretarzem Pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz Przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych.

Sakrę biskupią przyjął 19 marca 2005 r. z rąk kard. Crescenzio Sepe (współkonsekrujący: abp Stanisław Dziwisz i abp Thaddée Ntihinyurwa). Ks. Henryk Hoser jest pierwszym polskim pallotynem, który został podniesiony do godności arcybiskupa.

24 maja 2008 r. arcybiskup Henryk Hoser został mianowany przez papieża papieża Benedykta XVI biskupem diecezjalnym diecezji warszawsko-praskiej. Ingres odbył się 28 czerwca 2008 r.

W 2011 r. został Honorowym Obywatelem Warszawy.

8 grudnia 2017 roku, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Papież Franciszek przyjął rezygnację Abpa Henryka Hosera SAC z urzędu Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej, złożoną ze względu na wiek, stosownie do kanonu 401§1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama