Św. Zofia pozostanie patronką szpitala

Szpital św. Zofii nie zmieni nazwy – zastrzegają władze placówki, w której przychodzi na świat ponad 4,5 tys. maluchów rocznie. Najwięcej na Mazowszu.

W ciągu 20 lat w tym szpitalu urodziło się 70 tys. dzieci   W ciągu 20 lat w tym szpitalu urodziło się 70 tys. dzieci
Szpital św. Zofii od stycznia 2013 r. zarządzany będzie przez Centrum Medyczne Żelazna
Tomasz Gołąb/ Gość Niedzielny
20 września 2012 r. Rada Warszawy, stosunkiem głosów 34 do 20, przyjęła projekt przekształcenia Szpitala św. Zofii w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100 proc. udziałem miasta. Najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 r. szpitalem będzie zarządzać Centrum Medyczne Żelazna.

- By rozwiać pojawiające się niepokoje i wątpliwości zapewniamy, że świadczenia z zakresu położnictwa, ginekologii i neonatologii będą nadal finansowane w ramach kontraktu z NFZ, czyli pozostaną bezpłatne – zapewnia Agnieszka Gibalska-Dembek, kierownik Biura Zarządu placówki, obchodzącej w tym roku stulecie istnienia. - Nie zamierzamy też zmieniać nazwy Szpitala Specjalistycznego św. Zofii. Zarówno nazwa jak i logotyp szpitala pozostają bez zmian – dodaje.

Plotka o rezygnacji z patronatu św. Zofii nad szpitalem zrodziła się po posiedzeniu Rady Warszawy, na którym radny Maciej Wąsik zaproponował, by także w nazwie spółki zarządzającej placówką zawrzeć imię wczesnochrześcijańskiej męczennicy. Ale radni nie podzielili jego argumentacji. Centrum Medyczne Żelazna w przyszłości mogłoby zarządzać także innymi szpitalami – argumentuje posiadająca większość w radzie Warszawy Platforma Obywatelska. Sęk w tym, że przekształcając placówkę w spółkę radni otworzyli w przyszłości drogę do jego prywatyzacji. Podobny los spotkał jednocześnie zadłużony praski szpital Przemienia Pańskiego.
Szpital św. Zofii przy ul. Żelaznej powstał w 1912 r., staraniem doktora Stanisława Zaborowskiego, przy wsparciu prywatnego inwestora Leona Goldstanda  i Magistratu Miejskiego. Jego pierwotna nazwa brzmiała: „Miejski Zakład Położniczy im. św. Zofii przy ul. Żelaznej 88”. Imię Zofia nosiła także matka Goldstanda, która zmarła przy porodzie. Patronka szpitala, której imię z greki oznacza mądrość, czczona w Kościele katolickim i prawosławnym, była wdową i matką trzech córek, która w II wieku poniosła męczeńską śmierć w obronie wiary. W ikonografii przedstawia się ją w otoczeniu córek: Wiary, Nadziei i Miłości.

„W duchu ideałów św. Zofii kierujemy się wiarą, nadzieją i miłością, dając swe serce, wiedzę i doświadczenie pomagamy w poznaniu szczęścia rodzicielstwa, ofiarujemy ulgę w cierpieniu i radość powrotu do zdrowia”. Tak zapewnia szpital św. Zofii, w którym w ostatnich czterech latach przychodzi na świat rocznie ponad 4,5 tys. maluchów, czyli najwięcej na Mazowszu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..