Nowy numer 44/2020 Archiwum

Biskup Kazimierz Romaniuk

Emerytowany biskup diecezji warszawsko-praskiej. Wybitny biblista, autor przekładu Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski

 

Bp Kazimierz Romaniuk   Bp Kazimierz Romaniuk
Emerytowany biskup diecezji warszawsko-praskiej
Tomasz Gołąb/ GN
Urodzony 21 sierpnia 1927 r. w Hołowienkach k. Sokołowa Podlaskiego (parafia Zembrów, diecezja drohiczyńska). Wyświęcony na kapłana 16 grudnia 1951 r. przez abp. Stefana Wyszyńskiego. Pracował jako wikariusz w parafiach: Raszyn i Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie.

Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, w Rzymie i Jerozolimie. W roku 1955 obronił doktorat na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1954 był wykładowcą i prefektem studiów Seminarium Duchownego w Warszawie. W maju 1961 obronił doktorat z nauk biblijnych na Instytucie Biblijnym w Rzymie. W latach 1961-71 pracował jako prefekt alumnów i wykładowca w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Od 1962 wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - od 1966 r. jako doktor habilitowany i kierownik katedry teologii biblijnej NT KUL. Od 1976 r. był też wykładowcą Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a od 1971 r. - rektorem Seminarium Duchownego w Warszawie.

Od 1973 r. jest kapelanem honorowym Jego Świątobliwości. 27 lutego 1982 r. został ogłoszony biskupem tytularnym Sicca Veneris (Siccenis). 4 marca 1982 r. przyjął sakrę biskupią w archikatedrze Św. Jana w Warszawie z rąk abp. Józefa Glempa, kard. Franciszka Macharskiego i bp. Władysława Miziołka. Był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, wikariuszem generalnym, przewodniczącym Wydziałów: Administracji Ogólnej i Finansowego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Był także przewodniczącym Podkomisji Episkopatu ds. Pisma Świętego, wiceprzewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Wydawnictw Katolickich, członkiem Rady Naukowej Episkopatu, Komisji Episkopatu ds. Nauki Katolickiej, Komisji Episkopatu ds. Seminariów Duchownych, Podkomisji Państwowo-Kościelnej ds. Seminariów, Państwowej Komisji Kodyfikacyjnej ds. Ustawy o Szkolnictwie Wyższym oraz współprzewodniczącym Komisji Wspólnej ds. Fakultetów Papieskich.

Od 25 marca 1992 był pierwszym ordynariuszem nowej diecezji warszawsko-praskiej, członkiem Towarzystwa Naukowego Studiorum Novi Testamenti Societas, reprezentantem Episkopatu Polski w World Catholic Federation for the Biblical Apostolate, członkiem Rady Naukowej Episkopatu. Jesienią 1997 r., po kilkudziesięciu latach pracy, ukończył tłumaczenie Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski (Biblia Warszawsko-Praska). Był to pierwszy od 400 lat (czyli przekładu ks. Jakuba Wujka) przekład Biblii na język polski dokonany przez jednego tłumacza. Bp Kazimierz Romaniuk jest autorem 65 książek i około 450 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych.

26 sierpnia 2004 r. Jan Paweł II przyjął rezygnację biskupa z obowiązków pasterza diecezji warszawsko-praskiej, złożoną ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama