Nowy numer 42/2020 Archiwum

Biskup Marek Solarczyk

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko–praskiej. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy

 

Bp Marek Solarczyk   Bp Marek Solarczyk
Biskup pomocniczy diecezji warszawsko–praskiej
Tomasz Gołąb/ GN
Pochodzi z Duczek k. Wołomina. Ukończył Technikum Samochodowe w Warszawie, po maturze wybierając Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze św. Floriana 28 maja 1992 r. z rąk bp. Kazimierza Romaniuka. Pełnił funkcję rzecznika prasowego kurii.

Był wikariuszem w parafii Św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie, a później - katedralnej przy ul. Floriańskiej. Jest członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego, autorem m.in. książki o duchownych w parlamencie II Rzeczpospolitej.

22 czerwca 2005 r. został mianowany wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Od 26 czerwca 2009 r. był proboszczem parafii katedralnej. Przez 18 lat, jako wikariusz, wicerektor seminarium i proboszcz parafii katedralnej, był nauczycielem religii w Liceum i Gimnazjum im. Króla Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie.

8 października 2011 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dr. Marka Solarczyka Biskupem Pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Jest biskupem tytularnym Hólar w Islandii, na kole podbiegunowym. Przyjął zawołanie z Ewangelii Św. Marka: „Omnia possibilia sunt credendi” (Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama