Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Biskup Marek Solarczyk

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko–praskiej. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy

 

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko–praskiej   Bp Marek Solarczyk
Biskup pomocniczy diecezji warszawsko–praskiej
Tomasz Gołąb/ GN
Pochodzi z Duczek k. Wołomina. Ukończył Technikum Samochodowe w Warszawie, po maturze wybierając Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze św. Floriana 28 maja 1992 r. z rąk bp. Kazimierza Romaniuka. Pełnił funkcję rzecznika prasowego kurii.

Był wikariuszem w parafii Św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie, a później - katedralnej przy ul. Floriańskiej. Jest członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego, autorem m.in. książki o duchownych w parlamencie II Rzeczpospolitej.

22 czerwca 2005 r. został mianowany wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Od 26 czerwca 2009 r. był proboszczem parafii katedralnej. Przez 18 lat, jako wikariusz, wicerektor seminarium i proboszcz parafii katedralnej, był nauczycielem religii w Liceum i Gimnazjum im. Króla Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie.

8 października 2011 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dr. Marka Solarczyka Biskupem Pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Jest biskupem tytularnym Hólar w Islandii, na kole podbiegunowym. Przyjął zawołanie z Ewangelii Św. Marka: „Omnia possibilia sunt credendi” (Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma