Nowy numer 7/2019 Archiwum

Biskup Piotr Jarecki

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Wiceprzewodniczący Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej COMECE

Doktor nauk społecznych, biskup tytularny Avissa i pomocniczy warszawski, wikariusz generalny archidiecezji warszawskiej, archidiakon Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, przewodniczący Rady ds. Społecznych i członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, członek Rady Biskupiej, Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Warszawskiej. W latach 1996-2003 był Krajowym Asystentem Kościelnym Akcji Katolickiej w Polsce. Nadal jest opiekunem Akcji Katolickiej w archidiecezji warszawskiej. Od grudnia 2004 r. - przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Unii Europejskiej i przedstawiciel KEP w COMECE, członek Papieskiej Rady „Iustitia et pax”. Od marca 2006 r. wiceprzewodniczący COMECE.

Urodzony 29.06.1955 r. w Sierpcu na terenie diecezji płockiej, wyświęcony na kapłana 1 czerwca 1980 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przez kard. Stefana Wyszyńskiego, ogłoszony biskupem 16 kwietnia 1994 r., konsekrowany 23 kwietnia 1994 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie przez kard. Józefa Glempa, bp. Kazimierza Romaniuka, bp. Mariana Dusia i abp. Jorge Maria Mejia. Studiował w seminariach duchownych płockim i warszawskim, w Akademickim Studium Teologii Katolickiej w Warszawie (licencjat z teologii w zakresie katolickiej nauki społecznej) oraz w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Dwa lata pracował jako wikariusz w par. Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie. Po powrocie z Rzymu był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski oraz pełnił obowiązki wykładowcy nauk społecznych w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 1994 r. został wybrany na urząd zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Piastował ten urząd do czasu objęcia obowiązków biskupich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL