Nowy numer 43/2020 Archiwum

Powrócą do kraju

Trumny z doczesnymi szczątkami działaczy niepodległościowych Zofii i Stefana Korbońskich zostaną sprowadzone do Polski i złożone w Panteonie Wielkich Polaków w świątyni Opatrzności Bożej

Takie było ostatnie życzenie Zofii Korbońskiej, zmarłej w 2010 r. dawnej działaczki Polskiego Państwa Podziemnego, a po wojnie, na emigracji w USA - członkini Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz zespołu redakcyjnego "Głosu Ameryki". W czasie wojny kierowała biurem szyfrów radiostacji kierownictwa Walki Cywilnej, nadającej do Londynu codzienne informacje z okupowanej Polski. Wraz z mężem Stefanem Korbońskim uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim . Stefan Korboński był wybitnym politykiem ruchu ludowego, żołnierzem wojny obronnej 1939 r., członkiem konspiracyjnego Politycznego Komitetu Porozumiewawczego, szefem kierownictwa Walki Cywilnej Polskiego Państwa Podziemnego. W czasie Powstania kierował Departamentem Spraw Wewnętrznych. Od marca 1945 r.  do aresztowania przez NKWD w czerwcu 1945 r. był Delegatem Rządu na Kraj. W styczniu 1947 r. został posłem na Sejm z ramienia opozycyjnego PSL. Jednak w obawie przed kolejnym aresztowaniem, wyemigrował z żoną do USA. Był aktywnym uczestnikiem polskiej emigracji politycznej. Został odznaczony m.in.  Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Niepodległości, Medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" oraz pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Po śmierci męża Zofia Korbońska powołała do życia fundację jego imienia. Była członkiem komitetu honorowego obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

- Zofia i Stefan Korbońscy zostali pochowani w USA, jednak staraniem ich bliskich spełniło się ostatnie życzenie pani Zofii, by wraz z mężem mogła spocząć na polskiej ziemi.To zaszczyt, że tak wielcy i zasłużeni ludzie będą spoczywać w Warszawie - mówi Justyna Szwarc ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Organizatorami uroczystości pogrzebowych w stolicy są: Fundacja im. Stefana Korbońskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Urząd ds. kombatantów i osób represjonowanych oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Program uroczystości

30 września:
Godz. 15 - uroczyste wprowadzenie trumien z doczesnymi szczątkami Zofii i Stefana Korbońskich
do katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie i wystawienie w Kaplicy Katyńskiej.

1 października:
Godz. 11 - Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, odprawiona przez kard. Kazimierza Nycza, arcybiskupa warszawsko-praskiego Henryka Hosera SAC i biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka oraz innych księży.

Po zakończeniu Mszy św. nastąpi uroczyste przeniesienie doczesnych szczątków śp. Zofii i Stefana Korbońskich, w asyście wojska i warszawskiej Straży Miejskiej, ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej.

Około 13.30 -  złożenie doczesnych szczątków śp. Zofii i Stefana Korbońskich w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków.

Godz. 14 - otwarcie wystawy "Stefan Korboński 1901-1989" w Świątyni Opatrzności Bożej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama