Rozpoczynamy Rok Łaski

List metropolity warszawskiego na rozpoczęcie Roku Wiary odczytano w kościołach archidiecezji warszawskiej.

W specjalnym liście pasterskim na rozpoczęcie Roku Wiary kard. Kazimierz Nycz przypomina, że wielu ludzi, choć deklarują się jako wierzący, dawno nie spełniają kryteriów takich osób . "Wierzą po swojemu w to, co im odpowiada, a pomijają prawdy wymagające i niewygodne" . Metropolita warszawki prosi, by w Roku Wiary poświęcić uwagę lekturze Katechizmu Kościoła Katolickiego, zarówno w rodzinach, jak i środowiskach parafialnych i stowarzyszeniach oraz ruchach kościelnych. Kardynał podkreśla również, że wiara jest łaską, z której najobficiej czerpiemy uczestnicząc w sakramentach świętych.

Wiara domaga się również świadectwa. "Musimy dać odpowiedź na istotne pytania: Jak pomagamy innym zdobywać łaskę wiary? Jaka jest nasza troska o modlitwę własną i innych? Jaki dajemy przykład postawy wobec niedzielnej Mszy św. i regularnej spowiedzi? Czy i jak pomagamy innym uczestniczyć we wszystkich sakramentach? Co jest głównym motywem uczestniczenia w kościelnych celebracjach, a zwłaszcza w niedzielnej Mszy świętej? Właściwymi odpowiedziami na te pytania jest troska o uwielbienie Boga w Trójcy świętej Jedynego, troska o łaskę wiary oraz troska o własne uświęcenie. Jeśli praktykujemy z zupełnie innych motywów, może to być niewystarczające i zawsze będzie prowadzić do osłabienia lub wręcz wygaszenie wiary, a dla dzieci i młodzieży, będzie negatywnym świadectwem i przykładem. Niech zatem ten Rok Wiary stanie się szczególnym przynagleniem nas wszystkich do dawania bardziej czytelnego świadectwa wiary" - prosi kard. Kazimierz Nycz, apelując jednocześnie o zadbanie o znaki wiary "w naszym życiu i najbliższym otoczeniu, ale też w przestrzeni naszych miast, wiosek i osiedli. Byśmy sobie przypomnieli o obowiązku przyznawania się do naszej wiary, zwłaszcza w środowiskach niechętnych wierze".

Rok Wiary rozpocznie się 11 października. Został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI listem apostolskim "Porta fidei" jako szczególny "czas łaski". Będzie on trwał do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 2013 r. Okazją do jego ogłoszenia jest 50-ta rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II, który "przypomina fundamenty wiary i wytycza kierunki jej głoszenia we współczesnym świecie", oraz 20-ta rocznica ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, który współczesnemu człowiekowi objawia "siłę i piękno wiary" (Porta fidei 4).

W tym dniu, 11 października, we wszystkich świątyniach świata w łączności z Ojcem Świętym celebrowana będzie wieczorna Msza święta na otwarcie Roku Wiary. Podczas tej Mszy św. zostanie uroczyście wniesiona księga Katechizmu Kościoła Katolickiego. Pozostanie on w świątyniach na widocznym miejscu przez cały czas trwania Roku Wiary, jako jego wymowny znak.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..