Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dom dla muzyków-seniorów

Dzięki inicjatywie i darowiźnie małżeństwa skrzypaczki Zofii Wit i dyrygenta oraz kompozytora Antoniego Wita nieopodal Góry Kalwarii powstało miejsce dla muzyków-seniorów

Muzyczne małżeństwo przekazało półhektarową działkę leśną w Kątach pod Warszawą, było też inicjatorami powstania domu dla ludzi, którzy całe swoje zawodowe życie poświęcili muzyce. W ramach projektu w Kątach, w gminie Góra Kalwaria powstał nowy budynek stylizowany na polski dwór. Znajduje się w nim 29 pokoi 1- i 2-osobowych, 33 łazienki w pokojach pensjonariuszy, 3 łazienki dla personelu i 2 w przestrzeni dostępnej dla osób z zewnątrz. Do dyspozycji mieszkańców są: kuchnia, jadalnia, sala klubowa wraz z biblioteką, kaplica oraz pomieszczenia administracyjno-gospodarcze.Całkowita wartość projektu to ponad 15,6 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniosło przeszło 13,3 mln zł.

– Z satysfakcją śledziłem kolejne etapy powstawania, pierwszego w Polsce i drugiego w Europie, unikalnego ośrodka rozwoju kultury – począwszy od idei, która zrodziła się w 2004 r. Dla wielu mieszkańców domu najbliższą rodziną była dotychczas sztuka. Poświęcili lata młodości na długie godziny prób i ćwiczeń po to, by rozwijać osobiste talenty, a nam pozwolić obcować z prawdziwym kunsztem, artyzmem i pięknem. Upływ lat jest naturalnym procesem, który nie musi i nie powinien kojarzyć się ze smutkiem i samotnością. Dlatego wierzę, że dworek w Kątach stanie się dla wszystkich jego mieszkańców prawdziwym domem – wypełnionym muzyką, troskliwą opieką i ciepłem – podkreślił marszałek Adam Struzik, otwierając gotowy do użytku dom.

Dzięki bezpłatnym zajęciom edukacyjnym i umuzykalniającym prowadzonym przez muzyków-seniorów oraz organizację koncertów otwartych mieszkańcy domu będą mogli zintegrować się ze społecznością lokalną.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama