Czy fala dźwiękowa łaskocze, jak działa "Butelkofon" i co to są sample? Dowiedzieć się można na muzycznej wystawie w Centrum Nauki Kopernik. Z eksponatów będzie można korzystać do marca 2013 roku.
„Wszystko gra” to pierwsza interaktywna wystawa czasowa w Centrum Nauki Kopernik. Na parterze, w przestrzeni Agory, wystawionych jest dziewiętnaście nietypowych instrumentów-eksponatów. Skonstruował je Michael Radke – niemiecki muzyk i pedagog.
- Wszystko wokół nas gra. Słyszymy bicie serca naszych matek, odgłosy naszego ciała, czy dźwięki, które docierają z otoczenia. Tą wystawą chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę muzyka odgrywa w naszym życiu – wyjaśnia Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.
Na eksponatach można przeprowadzić niezwykłe, muzyczne doświadczenia. Grając np. na „Klapkofonie” przekonamy się, że grubość dźwięku zależy do długości rury, przez którą przechodzi powietrze. Instrument zrobiony z butelek także pokaże nam muzyczne zależności – tym razem między wysokością dźwięku a ilością nalanej do butelki wody.
Sami także będziemy mogli sprawdzić, czy balansując na ogromnej, gitarowej strunie potrafimy zagrać melodię. W rolę DJ-a można wcielić się, uderzając w ogromny ksylofon z samplerem, a perkusisty przy stanowisku zwanym „uderz w stół”. Swoich umiejętności wokalnych będzie można spróbować śpiewając do… mikrofonu, który zniekształca głos.
Na zakończenie „muzycznej wystawy” proponuję zapoznać się z przestrzennym modelem ludzkiego ucha. W końcu bez niego tysiące wytworzonych przed chwilą dźwięków zlały by się w jeden - dźwięk ciszy.
Wystawa będzie otwarta w Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) do 17 marca 2013 roku.
Więcej o wystawie na stronie Kopernika.