Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wiara i psyche

Czy bać się psychoterapii? Kto może z niej skorzystać? I czy zawsze pomaga? Na te pytanie odpowiadali goście pierwszego po wakacjach spotkania z cyklu "Wiara i Okolice"

Psychoterapia nie jest lekiem na całe zło, ludzkie cierpienie, traumy z dzieciństwa - przekonywali Karolina Tkaczewska z Pracowni Dialogu oraz o. Tomasz Gaj OP - duchowny, ale również wykwalifikowany psychoterapeuta. 4 października w auli o. Jacka Woronieckiego, przy służewskim klasztorze, poprowadzili pierwsze z kolejnej rundy spotkań "Wiary i okolic". Z perspektywy gabinetu psychoterapeuty podsumowali, że pacjenci mają dziś przede wszystkim problemy z własną tożsamością, nie wiedzą, kim są, jakie jest ich miejsce w społeczeństwie. O dziwo, są to zazwyczaj ludzie, którzy dobrze dobrze funkcjonują jako pracownicy, radzą sobie w sytuacjach "zadaniowych", ale zupełnie nie potrafią odnaleźć się w życiu osobistym. Na wszelkie próby bliskości, nawiązania bliskich więzi, reagują strachem i ucieczką. Do gabinetu psychoterapeutycznego pukają też ludzie, których dotknął kryzys: stracili pracę, są w żałobie, zmieniła się ich sytuacja życiowa, bo dorosłe dzieci się usamodzielniły... Jak terapeuta może im pomóc?

- Z pewnością nie da gotowych recept, nie ma też magicznej mocy usunięcia ludzkich cierpień: nie zmieni męża-alkoholika, krytykanckiej teściowej, despotycznego szefa w pracy... - podkreślał o. Gaj OP. - Ale pomoże spojrzeć na trudne sprawy z innej perspektywy. Jednak sprawczość leży w rękach osoby, która przychodzi na terapię. To ona może coś zmienić w swoim życiu, inaczej podejść do niektórych problemów.

- Żadna terapia się nie uda, jeśli pacjent nie weźmie odpowiedzialności za własne życie - dodała Karolina Tkaczewska.

Wykłady w ramach cyklu "Wiara i okolice" odbywają się w klasztorze, w auli o. Jacka Woronieckiego, raz w miesiącu w czwartki o godz. 19. Prowadzą je psychologowie i psychoterapeuci z Pracowni Dialogu.

Program kolejnych spotkań:

8 stycznia - Starość - atuty i wyzwania

10 stycznia - Poczucie winy - wróg czy przyjaciel?

14 lutego 2013 r. - Etapy życia małżeńskiego i typowe dla nich kryzysy

7 marca 2013 r. - Siedem zasad udanego małżeństwa

 11 kwietnia 2013 r. - Umiejętność stawiania granic w wychowaniu i nie tylko

9 maja 2013 r. - Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci?

 

Nagrań z wykładów dotychczasowych edycji można posłuchać na: http://www.sluzew.dominikanie.pl/wiara_i_okolice/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama