Nowy numer 7/2019 Archiwum

Serce Kościoła

Czteropiętrowy budynek przy dawnej ulicy Wroniej od 30 lat jest siedzibą polskiego episkopatu. Tu mieszczą się jego najważniejsze instytucje. Z okazji jubileuszu budynek przez jeden dzień będzie można zwiedzać.

Teren przy dzisiejszym Skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego, aż do ulicy Żelaznej, zakupił św. Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup Warszawy w czasach powstania styczniowego. Szybko powstały tu dwa klasztory: Rodziny Maryi oraz Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego w 1925 r. wstąpiła Faustyna Kowalska.

Obok w 1981 r. powstała parafia Miłosierdzia Bożego. W siedzibie episkopatu wiele razy bywał jako arcybiskup krakowski i kardynał Karol Wojtyła. Dwukrotnie nawiedzał to miejsce już jako Jan Paweł II: 14 czerwca 1987 r. i 9 czerwca 1991 r. Za drugim razem, przed odjazdem na lotnisko, w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski spotkał się z grupą dzieci i odpowiadał na pytania, co zostało zarejestrowane przez kamery i pokazane w telewizyjnym programie „Ziarno”. W zbudowanej w latach 80. siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski na zebraniach plenarnych spotykają się nawet kilka razy w roku wszyscy polscy biskupi. Tu rezyduje sekretarz Episkopatu Polski, tu także znajdują się urzędy wspierające prace episkopatu. W ramach Dnia Papieskiego w siedzibie episkopatu organizowany jest Dzień Otwarty. W niedzielę 14 października całe rodziny zaproszone są do obejrzenia sali plenarnej, w której obradują biskupi. Będzie można m.in. zobaczyć krótki film o historii tego miejsca i obejrzeć pamiątki związane z Janem Pawłem II. W kaplicy z kolei będzie można pomodlić się na klęczniku papieskim. Dzień Otwarty rozpocznie Msza święta o 9.30 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Zwiedzanie budynku: od 10.30 do 15.00. Na zakończenie Dnia Otwartego w kościele zostanie wspólnie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL