Nowy numer 4/2021 Archiwum

Jak uczcić Dzień Papieski?

„Jan Paweł II – Papież Rodziny” – pod takim hasłem 14 października w Warszawie i całej Polsce będzie obchodzony XII Dzień Papieski. To nie tylko wspomnienie wspaniałego duchowego autorytetu, ale moment do zastanowienia się, jak w życiu codziennym wypełniamy jego testament, w jakim stopniu kierujemy się wskazówkami, które nam zostawił. A okazji do tego będzie w Warszawie i okolicach naprawdę wiele.

Tegoroczny Dzień Papieski, jak zwykle, będzie trwał kilka dni. Już 12 października studenci-stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" gromadnie pójdą do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na ul. Saską 63, by z okazji Dnia Papieskiego honorowo oddać krew. Każdy może się do nich przyłączyć.  Akcja Katolicka z Piaseczna  zaprasza 13 października na rajd rowerowy (w razie niepogody – samochodowy). Rozpoczęcie o 8.45 przy Krzyżu Papieskim w parafii św. Anny w Piasecznie, a zakończenie Mszą św. o godz. 13 w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Z kolei Akcja Katolicka z parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Powiślu wraz ze Szkołą Podstawową nr 29 organizuje „Bieg na orientację wiary” w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II. Nagrodą będzie puchar ufundowany przez księdza proboszcza. Bieg rozpocznie się o godz. 9 przy kościele przy ul. Zagórnej 5.

13 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom Konkursu Akademickiego o Stypendium i Indeks im. bp. Jana Chrapka. Co roku do wygrania jest 12 indeksów na dwie najlepsze uczelnie w Polsce (Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński). Laureaci konkursu dzięki nim mogą rozpocząć studia na dziennikarstwie, naukach politycznych oraz polityce społecznej. O 16.30 rozpocznie się Gala Nagród "Totus 2012". Uroczystość wręczenia "katolickich Nobli" będzie transmitowana o 16.50 przez Program 2 TVP. Na gali, którą poprowadzi Grażyna Torbicka, wystąpią Kasia Kowalska, Ania Wyszkoni oraz Bracia Cugowscy. O  19.15 na antenie TVP1 wyemitowane zostanie uroczyste orędzie kard. Kazimierza Nycza z udziałem stypendystów Fundacji. Na 19.30 studenci-stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zapraszają na modlitewne czuwanie do warszawskiej archikatedry.

Obchody 14 października rozpoczną się od Mszy św. o godz. 9 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, celebrowanej przez abp. Tadeusza Gocłowskiego. Galowy koncert Dnia Papieskiego rozpocznie się o godz. 16 na placu Zamkowym. Wystąpią między innymi: zespół Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, Trebunie-Tutki, Bracia Steczkowscy, zespół Pectus oraz Paddy Kelly z The Kelly Family. Koncert transmitowany będzie przez Program 1 TVP o 15.50.

Po koncercie (około 16.50) odbędzie się przygotowany przez stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Apel Miasta Warszawa. Wieczorem w kościele akademickim św. Anny odprawiona zostanie Msza św. inaugurująca rok akademicki 2012/2013, na którą przybędą rektorzy wyższych uczelni warszawskich.

Jak uczcić Dzień Papieski?   Tradycyjnie już z okazji Dnia Papieskiego organizowana jest publiczna zbiórka na stypendia dla uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z niezamożnych rodzin i mieszkającej w małych miejscowościach. Od 12 do 22 października w całym kraju grupa około 100 tys. wolontariuszy będzie zbierała pieniądze na program stypendialny, który obecnie obejmuje ok. 2500 młodych ludzi z całej Polski, począwszy od liceum aż po ukończenie szkoły wyższej. Zbiórka kościelna odbędzie się 14 października.

Od 15 września do 31 października, wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 704 207 250 (koszt 2,50 zł z VAT), można zasilić fundusz stypendialny Fundacji. Nowością w tym roku jest możliwość wsparcia Fundacji za pomocą płatności internetowych – wystarczy wejść na stronę www.dzielo.pl i kliknąć w baner lub zakładkę "Pomóż!".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama