Nowy numer 42/2019 Archiwum

Święty numer 16670

Obchody jubileuszu kanonizacji zaplanowano na 14 października w Niepokalanowie.

10 października 1982 r. Jan Paweł II wyniósł błogosławionego Maksymiliana Kolbego do chwały świętych. Obchody jubileuszu kanonizacji zaplanowano na najbliższą niedzielę 14 października w Niepokalanowie. Podczas każdej Mszy św. będzie głoszone okolicznościowe kazanie, przygotowane przez o. Pawła Warchoła, wicedyrektora Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.30 przewodniczyć będzie o. Wiesław Pyzio, prowincjał franciszkanów prowincji warszawskiej (transmisja w Radiu Niepokalanów na 102,7 FM). O godz. 14 w sali św. Bonawentury parafialny zespół Miriam przedstawi „Oratorium o św. Maksymilianie”, a o godz. 19 w kaplicy św. Maksymiliana przedstawiona zostanie „Męka św. Maksymiliana” według dokumentów, zeznań i świadectw, napisana przez prof. Kazimierza Brauna, a wystawiona przez braci i ojców z Niepokalanowa. Rocznicy towarzyszyć będzie również Ogólnopolska Konferencja 19 października w Niepokalanowie pt. „Macierzyństwo duchowe Najświętszej Maryi Panny w nauczaniu i życiu Kościoła". W Muzeum Papieskim w Niepokalanowie można z kolei oglądać wystawę pt. „Święty Maksymilian na plakatach”.

O. Maksymilian oddał swoje życie za nieznanego mu więźnia Franciszka Gajowniczka w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. w bunkrze głodowym, dobity przez hitlerowców zastrzykiem fenolu. Został beatyfikowany 17 października w 1971 r. przez papieża Pawła VI, natomiast 10 października 1982 r. Jan Paweł II ogłosił go świętym, nazywając „patronem naszych trudnych czasów".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL