Nowy numer 2/2021 Archiwum

Profanacja w Zalesiu Dolnym

Na drzwiach kościoła napisali: "Chwała szatanowi", a na przykościelnym krzyżu: "Giń". Satanistyczne symbole wymalowano na kościele i wokół niego.

Szok, oburzenie i niedowierzanie – tak parafianie z Zalesia Dolnego zareagowali, kiedy rankiem 10 października zobaczyli na swoim kościele wymalowane czarnym sprayem satanistyczne napisy i symbole. Na ścianach kościoła wypisano: "Ave szatan", "Ten kościół spłonie", "Gińcie mordercy naszej kultury", "Nie ma jak bluźnić w imię szatana". Pomiędzy napisami znalazły się odwrócone krzyże i pentagramy. Pomazano nimi też przykościelną tablicę ogłoszeń, figurę Matki Bożej, pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego, kamień upamiętniający katastrofę smoleńską i kościelną dzwonnicę. Na misyjnym krzyżu napisano: "Giń", a na szklanych drzwiach prowadzących do świątyni: "Chwała szatanowi".

– Wszyscy bardzo się tym przejęliśmy. Ludzie przez cały dzień przychodzą przed kościół i kiwają z niedowierzaniem głowami. To pierwszy taki przypadek w naszej parafii – mówi ks. prał. Tadeusz Huk, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych.

Proboszcz zgłosił sprawę policji. Przez cały dzień policyjni technicy zabezpieczali ślady, sporządzali dokumentację. Sprawców niełatwo będzie ustalić, bo teren wokół kościoła nie jest monitorowany. W pobliżu nie ma też miejskich kamer. Jest jednak szansa – kościół znajduje się przy przelotowej, głównej ulicy i ktoś mógł widzieć wandali.

Pomazana tablica ogłoszeń   Pomazana tablica ogłoszeń
Bogusław Krasuski
– Wiadomo, że do zdarzenia doszło między 22.30 a 6 rano. Może ktoś widział zaparkowany w pobliżu kościoła samochód, kogoś kręcącego się po przykościelnym terenie. Apelujemy do mieszkańców o każde, nawet z pozoru błahe, spostrzeżenie – mówi st. asp. Maciej Piotrowski, starszy oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

– To nie są napisy wykonane na szybko, ukradkiem. Skala zniszczeń i ich charakter wskazują na to, że cała akcja była wcześniej zaplanowana. I raczej nie wykonała jej jedna osoba, ale grupa – przypuszcza ks. Huk.

Policja z Piaseczna nie miała dotąd zgłoszeń o tego typu przestępstwach. Nie wie też, by w okolicy działały grupy satanistyczne.

– To raczej ktoś, kto chciał zaistnieć w publicznych dyskusjach – przypuszcza st. asp. Piotrowski.

A w parafii NMP Wspomożenia Wiernych na wieczornej Mszy św. i nabożeństwie różańcowym trwały modlitwy przebłagalne. Modlono się też o nawrócenie sprawców wandalizmu.

– To dla naszej parafii trudne doświadczenie, szczególnie, że zdarzyło się w przededniu rozpoczęcia Roku Wiary – mówi ks. Huk.

Policja apeluje o pomoc w ujęciu sprawców. Świadkowie lub osoby mogące udzielić informacji są proszeni o osobiste skontaktowanie się z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie, ul. Kościelna 3 lub telefonicznie pod numerami: oficer dyżurny 22 60-45-213; 22 60-45-900; wydział dochodzeniowo-śledczy 22 60-45-211 lub telefon alarmowy 997 czynny całą dobę lub z najbliższą jednostką policji. Gmina Piaseczno wyznaczyła 5 tysięcy złotych nagrody za pomoc w odnalezieniu wandali, a 3 tysiące złotych nagrody ufundował prywatnie burmistrz Zdzisław Lis.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama