Nowy numer 7/2019 Archiwum

Landrynki na Grochowskiej

Zmieniają się przedwojenne kamienice wzdłuż ul. Grochowskiej – tuż przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe.

Stare kamienice najpierw otulane są styropianem – w ramach tzw. termoizolacji, a następnie ich szare kolory zastępują barwy pastelowe. I tak jest kolor skórki od banana, jest różowa landrynka, kilka dni temu przybyła zgniła zieleń na budynku od ul. Terespolskiej. Niestety, przy okazji termoizolacji i malowania zasłaniane są oryginalne zdobienia kamienic, pochodzące z lat 30. ubiegłego wieku. Na przykład dewastacja nie ominęła dawnej czynszówki rodziny Stroynowskich. Mieszkańcy Pragi-Południe donoszą, że nowa elewacja budynku ma kolor bananowy. Jeszcze niedawno kamienica wyróżniała się oryginalnie zdobionymi balkonami – na niższych kondygnacjach balustrady składały się z pionowych wstęg, zaś na wyższych – z ram wypełnionych siatką. Po remoncie oryginały zamieniono na produkowane taśmowo konstrukcje rodem z supermarketu budowlanego.

Remontowane kamienice stoją naprzeciwko Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, gdzie znajduje się Wydział Architektury i Budownictwa. Urzędnicy codziennie widzą pastelowe kamienice i nie reagują. Zresztą trudno, by reagowali, skoro wcześniej zgodzili się na nowy styl estetyczny, zwany żartobliwie "pastelowym pstrokacizmem". Ci bardziej wyczuleni na architekturę i estetykę ostrzegają, że istnieje niebezpieczeństwo rozszerzenia się tego stylu na inne dzielnice Warszawy. Do tej pory "pastelowy pstrokacizm" królował na terenach podmiejskich i wiejskich. Obecnie wdziera się bocznymi ulicami do samego centrum stolicy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL