Nowy numer 7/2019 Archiwum

Poczytaj mi, sąsiedzie

Na starej Pradze działa od kilku dni Biblioteka Sąsiedzka, gdzie można przynieść przeczytane książki i zarazem pożyczyć coś nowego.

Biblioteka mieści się w zaniedbanej kamienicy przy ul. Okrzei 28 – w lokalu po dawnej lodziarni. Pomysłodawczynią rozczytywania Pragi jest społeczniczka Maria Dąbrowska-Majewska. Pomagają jej współinicjatorki Magdalena Majewska i Anna Podgórska.

– Biblioteka sprawiła, że mieszkańcy kamienicy poczuli się dowartościowani. Dom stał się szczególny. W tych zaniedbanych kamienicach być kimś "lepszym" – to znaczy mieć stałą pracę i mniej pić. Ale do biblioteki nikt po pijanemu nie wchodzi. To nie wypada – mówi Maria Dąbrowska-Majewska.

W Bibliotece Sąsiedzkiej będą czytane bajki dzieciom i ich ojcom, będzie wspólne sąsiedzkie gotowanie i śpiewanie. Inicjatorki już myślą o zapraszaniu ciekawych ludzi, np. reportażystów polskich czy podróżników. Każdy może pożyczyć książkę do domu, ale powinien ją zwrócić zaraz po przeczytaniu.

Biblioteka Sąsiedzka prowadzona jest przez wolontariuszy i nie ma w niej etatów. Również wolontariusze wyremontowali mocno zniszczony lokal – bez dotacji miejskiej. Nie ma odgórnie ustalonych godzin otwarcia. Zazwyczaj wolontariusze czekają z książkami od 11.00.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL