Nowy numer 34/2019 Archiwum

Rok pełen odpustów

Odpust, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy, można zyskać nawiedzając także świątynię swojego chrztu.

Dekret metropolity warszawskiego określa cztery warunki, pod którymi można uzyskać w tracie Roku Wiary, a więc do 24 listopada 2013 roku odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa według intencji Papieża, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego).

Odpust mogą uzyskać wierni, którzy wezmą udział w co najmniej trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Odpust zupełny można również zyskać za pobożne nawiedzenie miejsca, w którym otrzymało się chrzest, najlepiej w jego rocznicę, odnawiając przy tym przyrzeczenia chrzcielne.

Darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy, zyskają także wierni, którzy zgromadzą się na Mszy św. lub liturgii godzin i odmówią wyznanie wiary w dni wyznaczone w dekrecie: w niektóre uroczystości i święta wymienione w dekrecie.

Dokument wyznacza również, obok istniejących już stałych miejsc odpustu, czyli bazylik mniejszych: archikatedralnej, świętokrzyskiej i niepokalanowskiej, dodatkowe dwie świątynie, których pobożne nawiedzenie i modlitwa zakończona modlitwą „Ojcze Nasz”, wyznaniem wiary lub wezwaniem do Matki Bożej albo świętych, pozwala uzyskać odpust. Są to kościoły związane z kultem męczenników, jako szczególnych świadków wiary: św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (diecezjalne Sanktuarium bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) oraz kościół św. Andrzeja Boboli na Mokotowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL