Nowy numer 7/2019 Archiwum

Policzą nas

Raz w roku, w wybraną niedzielę Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego liczy tzw. dominicantes i communicantes

21 października przed kościołami i w trakcie udzielania komunii św. odbędzie się liczenie wiernych. Badania prowadzi pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISSK). Wskaźnik dominicantes oblicza się dla każdej parafii jako odsetek wiernych uczęszczających na niedzielną Mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Natomiast liczba przystępujących do komunii św. liczona w stosunku do zobowiązanych daje wskaźnik communicantes.

Według danych ISKK wskaźnik dominicantes za ubiegły rok wynosił w skali kraju 40 proc. Jest to prawie o 1 proc. mniej niż w roku 2010 i aż o 15,3 mniej niż w rekordowym 1987 r. Natomiast wskaźnik communicantes za rok 2011 osiągnął 16,1 proc. i choć jest odrobinę słabszy niż w roku ubiegłym, to w porównaniu początkiem lat osiemdziesiątych liczba przyjmujących Komunię uległa podwojeniu.

W ubiegłorocznych statystykach Warszawa znalazła się poniżej średniej krajowej. W diecezji warszawsko-praskiej w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło 34,3 proc., a przystąpiło do komunii 15 proc. wiernych. W archidiecezji warszawskiej na Mszy św. w dniu badania było obecnych 31 proc. wiernych. Komunię przyjęło 14,3 proc. Jak warszawskie diecezje wypadną w tym roku, wiadomo będzie na początku 2013 r., kiedy ISKK zbierze i zanalizuje dane.

Pierwsze ogólnopolskie badanie niedzielnych praktyk przeprowadzono w 1979 roku i od tego czasu prowadzone są systematycznie we wszystkich parafiach w Polsce w wybraną niedzielę października lub listopada. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • frmaz
    22.10.2012 10:50
    Takie licznie nigdy nie jest wiarygodne. Wiem to z własnego, wieloletniego doświadczenia jako ministrant.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL