Nowy numer 3/2021 Archiwum

Policzą nas

Raz w roku, w wybraną niedzielę Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego liczy tzw. dominicantes i communicantes

21 października przed kościołami i w trakcie udzielania komunii św. odbędzie się liczenie wiernych. Badania prowadzi pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISSK). Wskaźnik dominicantes oblicza się dla każdej parafii jako odsetek wiernych uczęszczających na niedzielną Mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Natomiast liczba przystępujących do komunii św. liczona w stosunku do zobowiązanych daje wskaźnik communicantes.

Według danych ISKK wskaźnik dominicantes za ubiegły rok wynosił w skali kraju 40 proc. Jest to prawie o 1 proc. mniej niż w roku 2010 i aż o 15,3 mniej niż w rekordowym 1987 r. Natomiast wskaźnik communicantes za rok 2011 osiągnął 16,1 proc. i choć jest odrobinę słabszy niż w roku ubiegłym, to w porównaniu początkiem lat osiemdziesiątych liczba przyjmujących Komunię uległa podwojeniu.

W ubiegłorocznych statystykach Warszawa znalazła się poniżej średniej krajowej. W diecezji warszawsko-praskiej w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło 34,3 proc., a przystąpiło do komunii 15 proc. wiernych. W archidiecezji warszawskiej na Mszy św. w dniu badania było obecnych 31 proc. wiernych. Komunię przyjęło 14,3 proc. Jak warszawskie diecezje wypadną w tym roku, wiadomo będzie na początku 2013 r., kiedy ISKK zbierze i zanalizuje dane.

Pierwsze ogólnopolskie badanie niedzielnych praktyk przeprowadzono w 1979 roku i od tego czasu prowadzone są systematycznie we wszystkich parafiach w Polsce w wybraną niedzielę października lub listopada. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama