Nowy numer 41/2019 Archiwum

Jego życie było dialogiem

Ks. Janusz Tarnowski nie żyje. Był wybitnym wychowawcą, twórcą teorii dialogu pedagogicznego, autorem wielu książek i wykładowcą UKSW.

Ks. prof. dr hab. Janusz Tarnowski urodził się w Warszawie 11 lipca 1919 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1943 r. Od 1956 r. był wykładowcą pedagogiki w Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W latach 1966-2001 wykładał pedagogikę na ATK i UKSW. Od 1985 r. był członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Należał także do Zarządu Polskiego Komitetu Korczakowskiego, do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studium Charakteru i Osobowości z siedzibę w Paryżu, a także Międzynarodowego Biura Katolickiego do spraw dziecka z siedzibą w Genewie. Od 1958 r. był rektorem kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Żelaznej 97 w Warszawie. Zorganizował przy niej ośrodek duszpasterski skupiający grupy młodzieżowe i dziecięce, z którymi przez lata prowadził dialog pedagogiczny, opisany w publikacjach książkowych. Ks. Janusz Tarnowski był twórcą pedagogiki personalno-egzystencjalnej. Rozwijał swą wieloletnią teorię i praktykę dialogu pedagogicznego, ukazując "drogę ku najgłębiej pojętej osobie wychowanka, aby wspólnie z nim dążyć do pełni Syna Człowieczego". Był autorem ok. 400 pozycji naukowych, popularno-naukowych i publicystycznych. Opublikował m.in. "Wychowanie do pokoju z Bogiem i ludźmi", "Problem chrześcijańskiej pedagogiki egzystencjalnej", pięciotomowe dzieło stworzone wraz z dziecięcym zespołem redakcyjnym - "Dzieci i ryby głosu nie mają?". Jego pogrzeb odbędzie się w 27 października w kościele św. Augustyna przy ul. Nowolipki w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL