Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ekumeniczny Uniwersytet III Wieku już działa

Pierwszy Ekumeniczny Uniwersytet 60 plus zaprasza wszystkich chętnych

 

Pierwszy Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce   Pierwszy Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce
Zaproszeni są seniorzy różnych wyznań, a także niewierzący
arch. par. Świętej Trójcy
W kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, 23 października, odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego w Polsce Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (EUTW). Na ciekawe wykłady oraz zajęcia m.in językowe, organizatorzy zapraszają wszystkie chętne starsze osoby - bez względu na wyznawaną religię.

Projekt powstał w inicjatywy osób związanych z luterańską Parafią Świętej Trójcy i spotkał się z przychylnością oraz wsparciem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT), która sprawuje nadzór naukowy nad przedsięwzięciem. Podczas inauguracji, zebranych gości przywitał proboszcz parafii Świętej Trójcy, ks. radca Piotr Gaś.  Specjalny wykład o "Ekumenicznym wymiarze kształcenia ustawicznego" wygłosił ks. prof. Bogusław Milerski, a abp Jeremiasz, władyka prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, pozdrowił wszystkich przyszłych studentów - seniorów. Na inaugurację przybył też poseł Michał Szczerba, który jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

Oferta programowa EUTW to wykłady teologiczne, ale również dotyczące przyrody, zajęcia kursy komputerowe, językowe oraz zajęcia kulturalne, edukacyjno-rekreacyjne.

- Celem pomysłodawców EUTW jest nie tylko aktywizacja starszego pokolenia, lecz także popularyzowanie kształcenia ustawicznego ze szczególnym uwzględnieniem ekumenizmu - mówi Dariusz Bruncz z parafii Świętej Trójcy, redaktor naczelny portalu Ekumenizm.pl.

Początkowo zajęcia odbywać się będą w tzw. Lutheraneum, podziemiach kościoła Świętej Trójcy przy ul. Kredytowej oraz w Muzeum Etnograficznym. W przyszłości, zajęcia będą organizowane w miejscach związanych z kościołami różnych wyznań oraz ważnymi instytucjami stołecznej kultury.

- EUTW otwarty jest nie tylko dla osób związanych z Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej, lecz jego formuła skierowana jest szeroko: do wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, a także osób niewierzących - twierdzi red. Bruncz. - Serdecznie wszystkich chętnych - zapraszamy.

Już 6 listopada o godz. 15:00 w Lutheraneum odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne wraz z Zarządem EUTW. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu - we wtorki i czwartki. Więcej informacji można uzyskać w kancelarii parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie (wt - pt w godz. 9:00 - 18:00, tel.: 22 556-46-60). W przygotowaniu jest witryna internetowa EUTW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama