Nowy numer 4/2021 Archiwum

Nazywam się Felek i jestem alkoholikiem

Felek całe życie szukał nadziei. Przywróciła mu ją terapia „12 kroków”. Dziś daje świadectwo swojej trzeźwości.

Lekarze mówili o nim „beznadziejny alkoholik”. I była to prawda. Wydawało mu się, że wszystko na alkoholu „chodzi”, i że dla takiego jak on nadziei już nie ma.

Był ateistą. Kiedy ogarniał go smutek, uciekał na pola lub szedł do lasu. Tam odzyskiwał spokój. - Dopiero później dowiedziałem się, że podziwianie natury to najpiękniejsza modlitwa - wspomina Felek. W końcu uklęknął.

Od kogoś usłyszał, że alkoholizm to choroba duszy. Oczy mu się otworzyły. Zapragnął być wolnym człowiekiem. Naprawdę. Na pierwszy miting anonimowych alkoholików, prowadzony metodą 12 kroków, trafił w Poznaniu. - Doświadczyłem tam akceptacji, której całe życie szukałem - wspomina pierwsze spotkanie.

Potem okazało się, że bez grupy wsparcia nie może już żyć. Potrzebowali siebie nawzajem, by wyjść na prostą. Tak samo, jak szczerości do bólu i wyciągniętych rąk do Stwórcy, który pokieruje życiem, które już dawno wymknęło się spod kontroli.

Bo program „12 kroków”, który w latach 30. XX wieku wykiełkował w głowie alkoholika Billa Wilsona, zaczyna się właśnie od ogłoszenia bezsilności i uznania, że Ktoś większy od nas może przywrócić nam zdrowie.

Dziś, po 30 latach trwania w trzeźwości jest święcie przekonany, że doświadczenie z uczestnictwa w terapii trzeba przekazywać dalej. 23 października w studenckim klubie Hybrydy przy ul. Złotej odbyła się prezentacja audiobooka "12 kroków wg Felka alkoholika poznaje Rafał hazardzista”.

To drugi na polskim rynku audiobook o uznawanym na całym świecie sposobie 12 kroków wychodzenia z nałogów, a pierwszy w oparciu o oryginalny program AA. Narratorem jest Felek, alkoholik, współtwórca ruchu AA w Polsce oraz Rafał, hazardzista.

- To historia wyjścia z piekła mężczyzny, który sięgając dna, pokazał innym, jak wstać z kolan. Mam nadzieję, że jego opowieść przyciągnie na terapię tych, którzy mają zbyt wiele pychy, by sami się na nią zdecydować – mówi Rafał Porzezińki, dziennikarz, wydawca i współautor audiobooka. Bo jak twierdzi główny bohater: „ Alkoholizm jest darem i łaską. To ode mnie zależy jak ją wykorzystam”.  

Posłuchaj historii Felka:
 

felek vid 40
Rafał Porzeziński


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama