Nowy numer 4/2021 Archiwum

Biskup Budowniczy Mostów

Znany ekumenista, bp Zdzisław Tranda, laureatem nagrody Klubu Inteligencji Katolickiej

Laureatem 7. edycji nagrody „Pontifici” został i tytuł Pontifexa 2012 otrzymał ks. biskup Zdzisław Tranda, duchowny  Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, w latach 1978-2002 jego biskup. 

Nagroda „Pontifici” – Budowniczemu Mostów jest przyznawana dorocznie, zawsze 24 października, w rocznicę założenia warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, osobie, która całym swoim życiem ukazuje wartości dobra wspólnego, dialogu i poświecenia na rzecz bliźnich.

Bp Zdzisław Tranda przez wiele lat działał w Komisji Ewangelizacji Polskiej Rady Ekumenicznej. W 1990 r. został przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej, ożywiając współpracę PRE z Kościołem rzymskokatolickim. W 2000 r. był jednym z sygnatariuszy deklaracji siedmiu Kościołów w Polsce o wzajemnym uznawaniu chrztu. Od 1997 do 2005 r. przewodniczył Komitetowi Krajowemu Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

"Bp Zdzisław Tranda jest człowiekiem niebywałej kultury, nieposzlakowanej uczciwości, przykładnej postawy moralnej, niezłomnej wiary chrześcijańskiej" - podkreśla kapituła nagrody, w której zasiadają m.in. Bohdan Cywiński, bp Bronisław Dembowski, Izabela Dzieduszycka, Jerzy Kłoczowski, Tadeusz Mazowiecki, Zofia i Andrzej Wielowieyscy, Jan Turnau i Stefan Wilkanowicz. 

Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11 w Warszawie, a została poprzedzona nabożeństwem ekumenicznym. Laudację wygłosił red. Jan Turnau.

Dotychczas laureatami nagrody byli: prof. Andrzej Zoll (2006 r.), abp Henryk Muszyński (2007 r.), Krzysztof Czyżewski (2008 r.), prof. Krzysztof Zanussi (2009 r.), Danuta Baszkowska (2010 r.) i s. Rafaela – Urszula Nałęcz FSK (2011). Nagroda składa się z dyplomu potwierdzającego przyznanie tytułu Pontifexa oraz statuetki, autorstwa Magdaleny Schmidt-Góry.

Na jej odwrocie widnieje motto nagrody, którym jest cytat z Księgi Rodzaju, napisany po hebrajsku, w grece, w łacinie i po polsku: „Nie wiem. Czy ja jestem opiekunem mojego brata?".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama