Nowy numer 7/2019 Archiwum

Zrobieni w dynię

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, więc stolica się zadyniła. Warszawska kuria przypomina, że obchodzenie Halloween to nie zabawa, ale pogański zwyczaj podszyty okultyzmem.

Na swojej stronie internetowej kuria przypomina, że często praktyki okultystyczne kryją się pod pozorem zabawy "przekupywania duchów", do której zaprasza się dzieci, młodzież i dorosłych. Nie są one zgodne z nauką Kościoła. Zatem praktykowanie "Halloween" mija się z powołaniem chrześcijanina.

Korzenie "Halloween" związane są z pogańskimi obchodami święta duchów i z oddawaniem czci celtyckiemu bogu śmierci. Anton Lavey, twórca współczesnego satanizmu, stwierdził, iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym. Mają wtedy miejsce wzmożone liczebnie akty przemocy o charakterze okultystycznym. Kościół otwarcie sprzeciwia się takim praktykom. Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: "Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość (Por. Pwt 18,10; Jr 29,8). Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem połączonym z miłującą bojaźnią które należą się jedynie Bogu" (2116).

W dni poprzedzające Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny odwiedzamy cmentarze i modlimy się za dusze naszych bliskich zmarłych, znajomych, za wszystkich tych, którzy odbywają karę czyśćcową. To również czas wielkich łask: od 1 do 8 listopada codziennie przyjmując Komunię św., nawiedzając cmentarz, będąc w stanie łaski uświęcającej i wolnym od jakiegokolwiek grzechu oraz po odmówieniu Ojcze nasz, Wierzę w Boga i modlitwy w intencjach Ojca Świętego, możemy uzyskać odpust zupełny za zmarłych.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Obywatel
  29.10.2012 16:00
  Ech...
  Ludzie w czasach kultury masowej mają swoje potrzeby. Czasem, owszem, głupie, jak choćby zabawy helołinowe. To chyba jednak świadczy o słabości współczesnego Kościoła, jeżeli nie potrafi niczego tym ludziom zaproponować. A przecież kiedyś chrześcijaństwo przejeło wiele pogańskich zwyczajów, które stały się częścią obrzędów wielkanocnych czy bożonarodzeniowych.
  doceń 0
 • Kopyrda
  29.10.2012 16:35
  Haloween to jest zabawa. I rzeczywiscie, ma zrodla poganskie i jest podszyta byc moze gdzies tam w jej zakamarkach tkwia elemnty okultyzmu. I co z tego?
  doceń 0
 • m3rkury
  29.10.2012 17:44
  Wszystkim polecam pogłębioną dyskusję o tej sprawie: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/egzorcysta201202-haloween.html
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL