Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zrobieni w dynię

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, więc stolica się zadyniła. Warszawska kuria przypomina, że obchodzenie Halloween to nie zabawa, ale pogański zwyczaj podszyty okultyzmem.

Na swojej stronie internetowej kuria przypomina, że często praktyki okultystyczne kryją się pod pozorem zabawy "przekupywania duchów", do której zaprasza się dzieci, młodzież i dorosłych. Nie są one zgodne z nauką Kościoła. Zatem praktykowanie "Halloween" mija się z powołaniem chrześcijanina.

Korzenie "Halloween" związane są z pogańskimi obchodami święta duchów i z oddawaniem czci celtyckiemu bogu śmierci. Anton Lavey, twórca współczesnego satanizmu, stwierdził, iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym. Mają wtedy miejsce wzmożone liczebnie akty przemocy o charakterze okultystycznym. Kościół otwarcie sprzeciwia się takim praktykom. Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: "Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość (Por. Pwt 18,10; Jr 29,8). Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem połączonym z miłującą bojaźnią które należą się jedynie Bogu" (2116).

W dni poprzedzające Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny odwiedzamy cmentarze i modlimy się za dusze naszych bliskich zmarłych, znajomych, za wszystkich tych, którzy odbywają karę czyśćcową. To również czas wielkich łask: od 1 do 8 listopada codziennie przyjmując Komunię św., nawiedzając cmentarz, będąc w stanie łaski uświęcającej i wolnym od jakiegokolwiek grzechu oraz po odmówieniu Ojcze nasz, Wierzę w Boga i modlitwy w intencjach Ojca Świętego, możemy uzyskać odpust zupełny za zmarłych.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama