GN 33/2019 Archiwum

Powtórny pogrzeb prezydenta

Wczesnym popołudniem 3 listopada odbędzie się pogrzeb prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Ostatni prezydent na uchodźstwie spocznie w Panteonie Wielkich Polaków.

Na konferencji prasowej w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" córki prezydenta: Jagoda Kaczorowska i jej siostra Alicja Jankowska podkreśliły, że po katastrofie pod Smoleńskiem rodzina otrzymała zapewnienie, że są osoby, które rozpoznają ciało prezydenta. "Nie wiadomo było, czy lecieć do Smoleńska, Moskwy czy do Warszawy. Byliśmy gotowi lecieć tam, gdzie potrzeba. W niedzielę (11 kwietnia 2010 r.-PAP) doszła do nas wiadomość, że tatusia ciało zostało zidentyfikowane i to bardzo łatwo" - mówiła Jankowska.

Podkreśliła, że rodzina i bliscy byli gotowi polecieć do Rosji i pomóc w identyfikacji. "Nie proszono nas o żadne informacje, nie pytano nas, w co był ubrany, czy miał znaki szczególne, nie proszono o próbki DNA - dodała. Przypomniała, że kilka dni przed pierwszym pogrzebem obrączkę Kaczorowskiego oddano jego żonie. "Od razu poznała, że to niewłaściwa obrączka i oddała ją panu, który ją przyniósł, powtarzając kilka razy: >>to nie jest obrączka mojego męża<<" - powiedziała córka Kaczorowskich. "Wczoraj wręczono mamusi właściwą obrączkę tatusia. Była to chwila pełna emocji, której chyba nigdy nie zapomnimy" - dodała wzruszona.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek we Wrocławiu. O godz. 9. trumna z ciałem prezydenta zostanie powitana na Uniwersytecie Wrocławskim przez kard. Henryka Gulbinowicza, który poprowadzi nabożeństwo Słowa Bożego. Trumna będzie wystawiona na uniwersytecie co najmniej do godz. 22. W nocy w asyście Żandarmerii Wojskowej trumna z ciałem Kaczorowskiego zostanie przewieziona do Warszawy. O godz. 10 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się powitanie połączone z nabożeństwem, które poprowadzi ordynariusz drohiczyński bp Antoni Dydycz. Do godz. 13 będzie można oddawać hołd prezydentowi. Potem rozpocznie się Msza św. pogrzebowa, którą poprowadzi  kard. Kazimierz Nycz. Następnie trumna zostanie złożona w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków.

Wojskowy Prokurator Okręgowy w Warszawie potwierdził we wtorek, że badania DNA wykazały, iż na skutek błędnej identyfikacji dwie ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., w tym Ryszard Kaczorowski, zostały pochowane w niewłaściwych grobach - jedna w Świątyni Opatrzności Bożej, a druga na Starych Powązkach (na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodzi - podano jedynie, że rodziny zostały powiadomione o wynikach badań). Pod protokołem identyfikacji ciała prezydenta Kaczorowskiego podpisany był Jacek Najder, ówczesny wiceszef MSZ. Przeprosił on we wtorek rodzinę byłego prezydenta za błędną identyfikację zwłok po katastrofie smoleńskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL