Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kolejne ekshumacje w Warszawie?

Prokuratura zapowiedziała, że do końca roku odbędą się jeszcze dwie ekshumacje ofiar smoleńskiej katastrofy, co do których tożsamości ma wątpliwości. Portal niezależna.pl donosi, że obie dotyczą warszawskich duchownych.

„Nasz Dziennik” i portal niezależna.pl informują, że choć prokuratura nie ujawnia nazwisk osób, których ciała będą ekshumowane, najprawdopodobniej będą to ciała duchownych – kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla, spoczywającego w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, oraz ks. prof. Ryszarda Rumianka, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pochowanego na cmentarzu w Pyrach, na warszawskim Ursynowie. Ekshumacje ich ciał miałyby się odbyć 12 listopada.

We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych prokuratorzy poinformowali, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz z ciałem innej osoby; jak się później okazało – wiceprzewodniczącej Fundacji "Golgota Wschodu" Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokuratorzy zapowiedzieli wówczas, że do końca roku zostaną przeprowadzone jeszcze cztery kolejne ekshumacje ciał ofiar katastrofy.

W 2011 r. w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura ekshumowała ciało Zbigniewa Wassermanna, zaś w marcu w 2012 r. – Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki. Prokuratorzy informowali, że nie ma wątpliwości dotyczących tożsamości tych zwłok.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama