Nowy numer 41/2019 Archiwum

Lobbyści od metra

Jesienią 1982 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Metra. W tym roku przypada okrągła rocznica działalności komitetu.

Trzydzieści lat temu inicjatorzy SKBM napisali w deklaracji założycielskiej: „Naszym celem jest doprowadzenie do tego, aby warszawiacy szybko otrzymali metro. Uważamy, że metro jest niezbędne. Stanowi ono najbardziej ekonomiczny i funkcjonalny środek transportu miejskiego. Rozwój przestrzenny miasta, budowa nowych dzielnic mieszkaniowych i przemysłowych oraz wzrastające natężenie ruchu wymaga wprowadzenia tego nowego rodzaju komunikacji pasażerskiej. Jesteśmy przeciwni marnowaniu czasu, mnożeniu niewygód podróżnych. Metro jest jedynym rozwiązaniem ograniczającym te straty społeczne. Dla osiągnięcia tego celu niezbędne jest społeczne poparcie. Dlatego powołujemy Społeczny Komitet Budowy Metra".

W składzie komitetu znaleźli się przedstawiciele organizacji politycznych, społecznych, młodzieżowych, nauki, organizacji technicznych, twórcy i dziennikarze warszawscy. Podstawowymi zadaniami SKBM były i są: informowanie społeczeństwa o przebiegu budowy, koordynowanie społecznych inicjatyw, oddziaływanie na wykonawców w zakresie zmniejszenia uciążliwości związanych z inwestycją, społeczna kontrola przebiegu inwestycji, inspirowanie twórców nauki, kultury i sztuki do podejmowania tematyki związanej z budową metra.

Obecnie komitet czuwa nad budową II linii. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie ona powstawała przez dziesięciolecia, ale w przeciągu kilku lat warszawiacy będą mogli przesiadać się z pierwszej linii metra do drugiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL