Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tort dla praskiej Caritas

Jak przystało na urodziny: był tort, życzenia i prezenty. I modlitwa za tych, którzy od 20 lat pomagają biednym, bezrobotnym, chorym, zagubionym.

Z okazji jubileuszu 20 lat Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, 10 listopada w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana abp Henryk Hoser przewodniczył Mszy św., koncelebrowanej w intencji pracowników, wolontariuszy i darczyńców tej instytucji.

W homilii praski ordynariusz zwrócił uwagę, że podejmowana przez struktury Caritas działalność jest cichą, pokorną służbą sięgającą tam gdzie instytucje państwowe i społeczne już nie docierają. Zwrócił także uwagę, że świadczenie miłosierdzia innym jest zawsze dwustronne.

- Dając potrzebującemu człowiekowi otrzymujemy więcej niż ofiarowujemy, bo ten gest miłosierdzia odnawia w nas samych obraz Boga. Przywracając człowiekowi godność i jego relacje z otoczeniem jesteśmy w samym centrum Bożej Miłości - powiedział arcybiskup.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej ocenił także, że współczesna polska rzeczywistość - społeczna, ekonomiczna i polityczna - jest tak uboga bowiem brakuje w niej wymiaru Caritas, czyli miłości w prawdzie. - Wbrew lansowanym opiniom na temat egoizmu i pazerności Kościoła, obserwując działalność Caritas możemy się przekonać, że środki materialne, którymi dysponuje i które są mu powierzone przez ofiarność wiernych nie są marnowane, ale trafiają tam, gdzie trafić powinny - podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie biskup warszawsko-praski podziękował wszystkim pracownikom i wolontariuszom diecezjalnej Caritas za ich zaangażowanie i troskę o drugiego człowieka. Po Mszy św. wręczono medale i dyplomy osobom najbardziej zasłużonym dla diecezjalnej Caritas.

Darczyńcom wręczono medale "Dobry jak chleb"   Darczyńcom wręczono medale "Dobry jak chleb"
Agata Eldring
- Gdy utworzona została diecezja warszawsko-praska, ze względu na specyfikę prawobrzeżnej części Warszawy, która kojarzona jest z większą biedą, pierwszym dziełem Caritas były jadłodajnia św. Brata Alberta i Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla dziewcząt, później powstały Stacje Opieki Medycznej, Schronisko dla mężczyzn, Dom Samotnej Matki, placówki dla niepełnosprawnych a latem kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Dziś mamy nowe formy biedy i nowe możliwości jej zaradzania, ale pozostaje to samo przykazanie miłości dane nam przez Chrystusa - podsumowywał dyrektor praskiej Caritas ks. Dariusz Marczak.

W podziemiach praskiej katedry odbyła się agapa - z urodzinowym tortem i życzeniami, a dla wszystkich zaśpiewała Antonina Krzysztoń.

 Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi 40 placówek. Wśród nich są: hospicja, przychodnie, kluby pracy, jadłodajnie, ośrodki wsparcia, ogniska i ośrodki wychowawcze, świetlice, piekarnia, pierogarnia, a nawet zakład pogrzebowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama