Liczba dzieci w województwie mazowieckim w ciągu 10 lat zmniejszyła się o 8 proc. Za to dwukrotnie wzrosła liczba tzw. związków partnerskich.
Większość mieszkańców Mazowsza (54 proc.) to osoby pozostające w związkach małżeńskich. Kawalerem lub panną jest co czwarty mieszkaniec województwa. Według Narodowego Spisu Ludności przeprowadzonego w 2011 r., w stosunku do danych z 2002 r. dwukrotnie wzrosła liczba osób przyznających się do życia w związku pozamałżeńskim. Prawie połowa wszystkich rozwiedzionych na Mazowszu żyje w Warszawie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują również na malejący odsetek dzieci i młodzieży oraz coraz większy udział ludności w wieku poprodukcyjnym.
Niska dzietność rodzin spowodowała już zmniejszenie liczby dzieci w wieku 0–14 lat o ok. 8 proc. Jednak wyniki NSP 2011 wykazały, że w stosunku do poprzedniego spisu z 2002 r. liczba ludności w województwie mazowieckim wzrosła o 2,8 proc. To w dużej mierze zasługa dodatniego salda migracji i wydłużania przeciętnego trwania życia: województwo mazowieckie jest najchętniej wybieranym miejscem zamieszkania przez cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Wietnamu, Rosji, Białorusi i Chin. Aż co trzeci obywatel Państwa Środka mieszkający w Polsce przebywa na terenie Mazowsza. W ciągu 10 lat średnia długość życia zwiększyła się na Mazowszu o ponad rok.