Nowy numer 42/2019 Archiwum

Mniej dzieci, coraz więcej wolnych związków

Liczba dzieci w województwie mazowieckim w ciągu 10 lat zmniejszyła się o 8 proc. Za to dwukrotnie wzrosła liczba tzw. związków partnerskich.

Większość mieszkańców Mazowsza (54 proc.) to osoby pozostające w związkach małżeńskich. Kawalerem lub panną jest co czwarty mieszkaniec województwa. Według Narodowego Spisu Ludności przeprowadzonego w 2011 r., w stosunku do danych z 2002 r. dwukrotnie wzrosła liczba osób przyznających się do życia w związku pozamałżeńskim. Prawie połowa wszystkich rozwiedzionych na Mazowszu żyje w Warszawie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują również na malejący odsetek dzieci i młodzieży oraz coraz większy udział ludności w wieku poprodukcyjnym.

Niska dzietność rodzin spowodowała już zmniejszenie liczby dzieci w wieku 0–14 lat o ok. 8 proc. Jednak wyniki NSP 2011 wykazały, że w stosunku do poprzedniego spisu z 2002 r. liczba ludności w województwie mazowieckim wzrosła o 2,8 proc. To w dużej mierze zasługa dodatniego salda migracji i wydłużania przeciętnego trwania życia: województwo mazowieckie jest najchętniej wybieranym miejscem zamieszkania przez cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Wietnamu, Rosji, Białorusi i Chin. Aż co trzeci obywatel Państwa Środka mieszkający w Polsce przebywa na terenie Mazowsza. W ciągu 10 lat średnia długość życia zwiększyła się na Mazowszu o ponad rok.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL