Nowy numer 22/2023 Archiwum

Noclegownie gotowe na zimę

Wprawdzie przyjemna, jesienna pogoda ma potrwać jeszcze do 25 listopada, ale schroniska dla bezdomnych już przygotowane są do zimy. W Warszawie jest ok. 1,5 tys. miejsc. W województwie działa specjalna infolinia dla osób bez dachu nad głową.

Na Mazowszu osoby bezdomne mogą uzyskać schronienie w 67 placówkach zapewniających ok. 3,3 tys. miejsc, posiłek w 28 jadłodajniach, a pomoc medyczną w 3 punktach. Urząd wojewódzki uruchomił też specjalną infolinię – 987.

W 42 placówkach w Warszawie do dyspozycji jest łącznie 1466 miejsc. Są to: noclegownie, schroniska czasowe oraz hostele, z możliwością czasowego lub stałego zamieszkania oraz opieką wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Ich zaktualizowany wykaz dostępny jest na stronach Urzędu Wojewódzkiego:  www.mazowieckie.pl.

Do dyspozycji osób bezdomnych pozostaje także 28 jadłodajni, w tym 12 w Warszawie. W miejscach tych wydawanych jest blisko 5,4 tys. posiłków dziennie, w tym ok. 2,6 tys. w stolicy. Działają także punkty pomocy medycznej – w Warszawie przy ul. Wolskiej 172 oraz w Łaźniewie przy al. Księży Orionistów 1. W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

Szacuje się, że na terenie województwa mazowieckiego liczba bezdomnych wynosi około 5 tys., z czego około 2/3 przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów okołowarszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast