Nowy numer 41/2019 Archiwum

Światło, które leczy

Wycisza, uspokaja, pomaga otworzyć się na świat i ludzi. Fundacja Rosa pokazuje w Warszawie pokój terapii dla dzieci z ADHD, autystycznych i z upośledzeniem umysłowym.

Na ścianach wyświetlane są ruchome abstrakcyjne obrazy, w kącie stoi bulgocąca kolumna z wodą i sztucznymi rybkami, w tle sączy się spokojna muzyka. Wyczuć można delikatny eukaliptusowy zapach, a obok wielkiej zielonej pufy leży światłowodowy warkocz, zmieniający powoli kolory. To jedna z Sal Doświadczania Świata, które powstają dzięki działalności fundacji Rosa w całej Polsce. Przeszkoleni terapeuci i psychologowie pomagają w nich dzieciom odzyskiwać poczucie bezpieczeństwa, zmniejszać poziom lęku i pobudzić ciekawość i chęć nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

- Specjalnie dobrane przybory terapeutyczne stymulują wzrok, słuch, węch i zmysł dotyku, przez co wspomagają integrację sensoryczną, czyli proces organizacji wrażeń docierających do mózgu człowieka – wyjaśnia Anna Nowocień-Rega z wrocławskiej fundacji Rosa.

W Salach Doświadczania Świata znaleźć można specjalistyczne maty, huśtawki, trampoliny, piłki a nawet ścianki wspinaczkowe. Są lustrzane kabiny, aparaty do baniek mydlanych i światłowodowe kurtyny. Fundacja Rosa sfinansowała powstanie już 32 takich sal w całej Polsce, służących ok. 1500 dzieciom. Koszt wyposażenia jednego pokoju waha się od 10 tys. do 30 tys. złotych.

Przykładowy pokój terapeutyczny można obejrzeć w głównym holu Pałacu Kultury i Nauki do 18 listopada, w godz. 10-18.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL