Nowy numer 42/2020 Archiwum

Parkingi rosną

Zarząd Transportu Miejskiego szykuje rozbudowę P+R przy metrze Stokłosy. W tym popularnym miejscu parkowania liczba miejsc postojowych wzrośnie trzykrotnie.

Parking P+R Metro Stokłosy zostanie przebudowany z jednopoziomowego na trzypoziomowy. Zyskają na tym kierowcy, którzy będą mieli do dyspozycji około 300 miejsc parkingowych więcej. ZTM ogłosił przetarg i rozpoczął poszukiwanie wykonawcy inwestycji. Zwycięzca przetargu będzie miał 750 dni na realizację inwestycji.

Obecnie na jednopoziomowym parkingu P+R Metro Stokłosy są 102 miejsca postojowe dla samochodów oraz 12 na rowery. Dwupiętrowy obiekt stanie na obecnej działce, nieopodal skrzyżowania al. KEN i ul. Ciszewskiego. Pomieści w sumie ok. 400 samochodów; znajdą się na nim również miejsca dla 20 rowerów. Funkcjonująca obecnie pętla autobusowa zostanie przebudowana i zadaszona (podobnie jak pętla autobusowa P+R al. Krakowska).

Parkingi typu „Parkuj i Jedź” (Park & Ride) są przeznaczone dla osób, które dojeżdżają z przedmieść Warszawy samochodami i korzystają z komunikacji miejskiej, by dotrzeć do centrum miasta. W stolicy istnieje obecnie 13 takich parkingów z blisko czterema tysiącami miejsc postojowych. Znajdują się one przeważnie przy stacjach metra, kolejowych lub przy ważnych węzłach przesiadkowych. Pierwszy parking P+R w Warszawie powstał w kwietniu 2007 r. przy stacji metra Marymont. Największy znajduje się przy stacji Młociny – na czteropoziomowym obiekcie może zmieścić się jednorazowo nawet tysiąc samochodów. Parkingi P+R znajdują się także m.in. przy ul. Połczyńskiej, przy al. Krakowskiej (Okęcie) czy przy Centrum Handlowym „Wileńska”.

Aby skorzystać z parkingu P+R za darmo, trzeba mieć ważny bilet okresowy (co najmniej dobowy). Jeżeli kierowca nie ma biletu lub w pozostawia auto na parkingu poza godzinami otwarcia obiektu, musi zapłacić 100 zł.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama